Menu Zavrieť

Aké zmeny nás čakajú v 2. pilieri od roku 2023

Od budúceho roka by sa mali upraviť niektoré parametre vrámci dôchodkového sporenia v druhom pilieri. Do druhého čítania Národnej rady SR sa posunula novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení.Do platnosti by tak mohli vstúpiť účinné opatrenia, ktoré zvýšia efektivitu sporenia. Druhý pilier začne ťažiť z týchto zmien v prospech sporiteľov. Úžitok tak budú mať sporitelia v druhom pilieri z pohľadu výšky nasporenej sumy a teda aj výšky mesačného dôchodku.

Jedná sa hlavne o zavedenie dlhodobého vyplácania nasporeného majetku a zavedenie predvolenej investičnej stratégie. Tieto dve hlavné zmeny by mali zvýšiť nasporenú sumu po 40 rokoch sporenia až o 64%.

Mnoho ľudí nevenuje dostatočnú pozornosť nastaveniu fondov, tzv. investičnej stratégii v zmluve druhého piliera. Mnohým nechodia pravidelné výpisy alebo im nerozumejú. Druhý pilier a sporenie v ňom vás nič navrch nestojí, ide totiž z odvodov do sociálnej poisťovne. Jednoducho povedané, z vašej hrubej mzdy odchádza dokopy každý mesiac 18% do sociálnej poisťovne a z nich aktuálne 5,5% sociálna poisťovňa prevedie na zmluvu vášho druhého piliera, ak ho máte zmluvne dojednaný s niektorou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Napríklad pri hrubej mzde 1000€ odíde 180€ do sociálnej poisťovne a 55€ z nich putuje na vašu zmluvu druhého piliera. Ročne to máte 660€. Následne je veľmi dôležité správne nastavenie investičnej stratégie, lebo peniaze sa ďalej úročia vo zvolených fondoch. Správne zvolené nastavenie môže po 40 rokoch sporenia zvýšiť nasporenú sumu až o 50%. Druhý pilier bude atraktívnejší a efektívnejší ako v roku 2022.

Ako to bude fungovať?

Sporiteľom v predvolenej investičnej stratégii bude po novom automaticky každý nový sporiteľ (resp. existujúci sporitelia do veku 54 rokov). Každý sporiteľ dostane možnosť vyviazať sa z predvolenej investičnej stratégie a znova do nej vstúpiť podľa svojho uváženia. Investičná stratégia bude nastavená podľa veku sporiteľa tak, aby bola pre neho čo najvýhodnejšia a priniesla mu čo najvyššie zhodnotenie na úsporách. Týmto sa zamedzí, že veľký podiel úspor bude mladým a produktívnym ľuďom ležať v garantovaných fondoch a zbytočne ich oberať o možnosť vyššieho výnosu.

Koniec jednorázovej výplaty

Väčšina ľudí si necháva v súčasnosti vyplácať úspory jednorázovo. Tu sa ale zvyšuje riziko, že ich minú skôr v prípade dlhovekosti. Úprava výplatnej fázy zamedzí jednorazovým výberom dôchodkových úspor. Druhý pilier tak splní účel vyplácania dlhodobej renty.

Indexové fondy bez poplatku za správu

Ďalším opatrením, ktoré výrazne zvýši dôchodok z II. piliera, je zmena vo výške a štruktúre odplát. Táto zmena zvýši nasporenú sumu sporiteľa o približne 10 % v porovnaní s dnešným systémom. Odplaty za spravovanie v pasívnych fondoch by mali byť zrušené.

Predĺženie starobného dôchodkového sporenia až do začatia poberania doživotného starobného dôchodku bude mať pozitívny vplyv na hodnotu úspor. Keďže majetok sporiteľa bude počas obdobia vyplácania programového výberu naďalej investovaný, zvýši sa objem majetku na zakúpenie doživotného starobného dôchodku. Znamená to, že výška mesačnej renty vyplácaná k štátnemu dôchodku sa zvýši. Časom sa aj na Slovensku dočkáme lepšej životnej úrovne v dôchodkovom veku. Pomôže k tomu aj novoupravený druhý pilier.

2 Comments

  • Martina Slobodová

   Dobry deň Alenka,

   Disponovať s majetkom na osobnom dôchodkovom účte môže sporiteľ až po splnení zákonom stanovených podmienok na priznanie starobného dôchodku, resp. predčasného starobného dôchodku. Vystupiť z 2.piliera je možné len v prípade,ze ho “otvorí” vláda,túto situáciu sme zažili v roku 2015. Tohtoročnou novelou zákona sa umožní výstup z 2.piliera LEN AUTOMATICKY VSTÚPENÝM SPORITEĽOM PO 01.05.2023.A TO DO DVOCH ROKOV PO ICH VSTUPE.Netýka sa sporiteľov, ktorí si už sporia v druhom pilieri.
   Netreba zabudnúť, že sporitelia v 2.pilieri majú nárok súčasne aj na dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Preto je potrebné vyžiadať si aj výpis z dôchodkového účtu zo Sociálnej poisťovne a nechať si zrátať vaše nároky. Môžete sa na nás obrátiť telefonicky a pomôžeme Vám s tým.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.