Menu Zavrieť

ČO NAJVIAC OHROZUJE VÁŠ MAJETOK?

majetok ohrozuje najviac voda

Vedeli ste, že váš majetok najviac ohrozuje voda? Poistenie je kľúčové najmä v rizikových oblastiach.

Extrémne prejavy prírodných živlov na Slovensku každý rok silnejú. A s nimi aj riziko škôd na majetku. Kým podľa štatistiky SHMÚ v roku 2017 Slovensko zažilo 137 povodní (z čoho polovica bola spôsobená vytrvalým dažďom). V roku 2018 to bolo 5-krát viac povodní (696) a viac ako polovicu tvorili prívalové zrážky.

Povodne a záplavy patria spolu s prívalovými dažďami k najčastejším živlom. 

Poisťovne dlhodobo pracujú  s povodňovými mapami, ktoré im ukazujú najrizikovejšie územia. Od toho sa potom odvíja  výška poistného. Ak rovnaké územie zasiahne tri roky po sebe povodeň, v takom území už poisťovňa zvažuje stopku na poistenie proti tomu živlu. Pre ľudí to znamená, že pred stavbou alebo kúpou domu si treba preveriť, či nejde o záplavové územie a ak áno, takémuto bývaniu sa vyhnúť, aby ste svoj majetok ochránili. A ak už máte poistený dom v rizikovom území, netreba platnú poistku vypovedať, pretože riskujete zhoršenie podmienok.

Mali ste otvorené okno? Na odškodnenie zabudnite!

Pri prívalovom daždi sa stáva, že škody poisťovne odmietajú preplatiť. Základnou požiadavkou poisťovne pri každom type rizika je, že vy ako majiteľ nehnuteľnosti urobíte všetky opatrenia, aby ste škode predišli. Toto mnoho ľudí podceňuje. Veľmi častou situáciou sú otvorené vetračky, celé okná, cez ktoré do domu či bytu naprší. V takom prípade je zrejmé, že človek porušil zmluvu, a teda poisťovňa má nárok krátiť alebo úplne odmietnuť preplatenie škody. Je preto kľúčové, aby ste vždy pri odchode z domu skontrolovali, že ste zavreli okná, nenechali tiecť vodu či pretekať toaletu, vypli plyn a zamkli dvere. To je základný predpoklad získania odškodného od poisťovne.

Ako si nastaviť zmluvu pri dome a byte?

Dôležité je poistiť sa proti rizikám, ktoré vám môžu spôsobiť najvyššie škody. Čiže chrániť si samotnú stavbu poistením nehnuteľnosti, ale nezabúdať ani na domácnosť, nábytok a ďalšie vybavenie. Pri živloch nezabudnite na záplavu aj povodeň. Ak vo vašej zmluve chýbajú, oslovte finančného sprostredkovateľa, aby vám toto riziko dopoistil. Zabudnúť netreba ani na poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti. Ak v zime cencúľ alebo ľad zo strechy vášho domu poškodí parkujúce auto alebo niekoho zraní, máte problém. Poistenie zodpovednosti stojí pár eur a rozhodne ho odporúčame. Hodnotnou súčasťou je pripoistenie nákladov na odstránenie škôd. Sú to nemalé náklady za odstraňovanie vody či bahna z pivnice a vysušenia priestorov od nadmernej vlhkosti, aby mohla začať rekonštrukcia. Nie je to samozrejmá súčasť zmluvy, avšak naozaj dobrý finančný sprostredkovateľ vám odporučí produkt, ktorý toto pripoistenie obsahuje.

Ochráňte svoj majetok: ako si poistiť auto proti prírodným živlom?

havarijné poistenie

Proti živlom viete chrániť auto dvoma spôsobmi: havarijným poistením alebo pripoistením proti živlom, ktoré si uzavriete k PZP. Pripoistenie k povinnej poistke je cenovo výhodnejší spôsob. S cenou 10 – 20 Eur ročne, podľa poisťovne, je auto chránené pred následkami víchrice a požiaru, pred záplavou, povodňou, krúpami a zosuvom pôdy. V zime zase, napríklad, pred pádom zľadovateného snehu zo stromu. Cenu ovplyvňuje výška spoluúčasti, pričom s klesajúcou spoluúčasťou rastie cena poistenia. Pri havarijnej poistke je auto kompletne chránené. Rovnako však treba počítať so spoluúčasťou, ak je dojednaná. 

Ako postupovať, keď sa stane poistná udalosť?

Keďže pri živelných udalostiach sú poškodených  desiatky až stovky, nemá zmysel čakať na obhliadku na mieste. Škodu treba nahlásiť na infolinke poisťovne a následne detailne nafotiť. Pri aute nezabudnite na okolie, aby bolo jasné, na akom mieste sa udalosť stala a ako vyzeralo okolie po silnom daždi či záplave. Dôležité je odfotiť aj vnútro auta, vrátane všetkých detailov, ktoré poškodila voda či blato. Pri vyplnení hlásenia o škode treba poisťovni alebo firme, ktorá pre poisťovňu udalosť rieši, zaslať aj fotodokumentáciu. Po nahlásení udalosti môžete dom, byt či auto upratať iba do nevyhnutnej miery. Podstatné je počkať na obhliadku a až potom riešiť veľké upratovanie a opravy. Keďže niektoré škody nie sú na prvý pohľad viditeľné, je treba pri aute trvať na doobhliadke v servise. To znamená, že servis demontuje poškodené diely a vyskúša potenciálne poškodené súčiastky a technik potom preskúma všetky škody, ktoré pri prvej obhliadke nemohol zistiť.

5 rád, ako ochrániť váš majetok

1.    Pri odchode z domu skontrolujte, či ste zavreli okná a dvere, vypli vodu, plyn a podobne.
2.    Ak sa vám už stalo, že ste zabudli hrniec na ohni a ten vám skoro podpálil dom, nainštalujte si hlásič CO2.
3.    Ak opúšťate dom na viac ako 3 dni, ste povinní v byte či dome odstaviť hlavný prívod vody a plynu.
4.    Ak máte starú poistnú zmluvu, dajte si ju skontrolovať. Pri poistení majetku totiž v čase klesajú ceny poistení. Môžete tak získať lacnejšie a modernejšie poistenie alebo budete mať užitočné pripoistenia navyše. Neživotnú poistku si treba dať prekontrolovať aspoň raz za 3-4 roky.
5.    Neznižujte umelo poistnú sumu, napríklad, podľa výšky hypotéky. Je kľúčové, aby ste mali majetok poistený na reálnu cenu, za ktorú si ho znovu obstaráte v prípade úplného zničenia. Pri tzv. podpoistení môže navyše poisťovňa krátiť poistné plnenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.