Menu Zavrieť

FINANČNÁ REZERVA: AKO SI JU VYTVORIŤ?

finančná rezerva ako si ju vytvoriť

Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci nemajú vytvorenú finančnú rezervu. Práve tá by im pomohla v nečakaných situáciách. Viete, čo je finančná rezerva a ako si ju vytvoriť? Poradíme vám. 

Z pandémie koronavírusu sa môžeme poučiť v mnohých oblastiach a to aj v oblasti financií. Základom je vytvorenie finančnej rezervy, ktorá vám pomôže zvládnuť nečakané životné situácie.

Čo je finančná rezerva?    

Finančná rezerva predstavuje voľné peniaze, ktoré vám pomôžu zvládnuť nečakané situácie, ako napríklad, poruchu spotrebiča, opravu auta, výpadok príjmu, ale aj chorobu. Mali by ste ich mať uložené tak, aby ste ich mali ihneď k dispozícii a vedeli sa k nim rýchlo dostať, bez zbytočných poplatkov. Rezerva vám pomôže, aby ste si nemuseli brať úver alebo sa vyhli nákupom na splátky.

Aká vysoká má byť finančná rezerva?

Vo všeobecnosti sa odporúča mať vytvorenú rezervu vo výške najmenej 6 mesačných výdavkov. Ešte lepšie je mať odloženú sumu vo výške 6 násobku mesačných príjmov. V každom prípade, rezerva by vám mala vystačiť na pokrytie výdavkov, ak by vás zasiahla strata príjmu až na pol roka. 

Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

Na rezervu by ste si mali odkladať 10% z každej jednej výplaty alebo z príjmu. Platí to aj o mimoriadnych odmenách. Na začiatok si však odložte všetko, čo vám dovolí váš domáci rozpočet. A prečo? Ak zarábate 1 000 Eur mesačne, bude vám trvať 60 mesiacov kým dosiahnete odporúčanú výšku rezervy 6 000 Eur. Keďže je to príliš dlhá doba a je viac než isté, že už počas tohto obdobia bude potrebné na rezervu siahnuť, je vhodné vytvoriť si dostatočný obnos peňazí čím skôr. Preto si na začiatok odložte čo najvyššiu sumu a potom už len stačí odkladať bokom 10 % z príjmu.

Pomôže rozpočet a plánovanie

Bojujete s tým, že si rezervu jednoducho nedokážete vytvoriť, hoci ste sa o to aj pokúšali? Možno je problém v tom, že si nesledujete výdavky. Veľa domácností nemá predstavu koľko mesačne minú, napríklad, na energie, stravu a inú bežnú spotrebu. Urobte si preto poriadok v príjmoch a výdavkoch. Sledujte svoj rozpočet a spisujte všetky výdavky, ktoré máte. Ďalšou možnosťou, ako si zabezpečiť rezervu, je plánovanie. Ak idete na nákup potravín s presným zoznamom, je väčšia pravdepodobnosť, že nebudete brať z regálov všetko, čo uvidíte. A neplatí to len pri potravinách.

Finančnú rezervu majte poruke

Ak už rezervu máte vytvorenú a láka vás tieto paniaze vložiť niekam, kde by sa lepšie zhodnotili, tento krok si poriadne premyslite. Rezervu by ste totiž mali mať k dispozícii hneď, ako ju potrebujete. Ak nastane situácia, že budete potrebovať peniaze, napríklad, na opravu plynového kotla, môže sa stať, že práve v tom období nastane pokles na trhu a vy by ste vyberali vašu investíciu z fondov so stratou. Pripravíte sa tak nielen o peniaze zo samotnej investície, ale aj z poplatkov, ktoré sa väčšinou uhrádzajú na začiatku pri založení zmluvy. A to už nehovoríme o tom, že kým sa dostanete k investícii z fondov, môže to trvať niekoľko dní. Pokiaľ máte peniaze uložené na depozitnom konte alebo sporiacom účte, väčšinou ich máte k dispozícii hneď alebo na druhý deň.  

Konto bez platobnej karty

Jedným z riešení je ponechať rezervu na bežnom účte. Ešte lepšie je však odkladať peniaze na depozitné konto v niektorej investičnej spoločnosti, prípadne na iné konto alebo sporiaci účet, mimo vášho bežného účtu, na ktorý vám chodí výplata. Ale pozor, nemali by ste mať k nemu platobnú kartu. Vyhnete sa tak zbytočnému pokušeniu platiť kartou lákavé nákupy. Navyše, tým, že budete nútení presunúť peniaze z depozitného konta alebo sporiaceho účtu na svoj bežný účet, si tento presun rozmyslíte. Ak však nastane situácia, že budete súrne potrebovať peniaze na niečo nevyhnutné, stále ich budete mať dispozícii a viete si ich vybrať bez nejakých poplatkov a sankcií.

Ozvite sa nám, poradíme vám bezplatne  

Potrebujete poradiť v oblasti financií, prehodnotiť staré zmluvy alebo nastaviť plán, vďaka ktorému sa vám podarí vytvoriť finančná rezerva? Naši kolegovia z Tímu Sloboda sú pripravení poradiť vám bezplatne. Radi vám pomôžeme aj online, cez telefón alebo sa s nami môžete stretnúť osobne. Neváhajte nás kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.