Menu Zavrieť

HAVARIJNÉ POISTENIE: ÁNO ČI NIE?

havarijné poistenie

Havarijné poistenie, na rozdiel od povinného zmluvného poistenia, nie je povinné. Preto často dostávame od našich klientov otázku, či ho naozaj musia mať. Poradíme aj vám.

V prvom rade si povieme, aký je rozdiel medzi havarijným a povinným zmluvným poistením, tzv. PZP. Najväčším rozdielom je, že PZP je povinné zo zákona. Uzatvoriť ho teda musí každý držiteľ, majiteľ vozidla či nájomca, pokiaľ je vozidlo na leasing. To isté platí aj pre motocykle, štvorkolky, prívesy a akékoľvek iné vozidlá. Naopak, havarijné poistenie zo zákona povinné nie je. Môžete si ho uzatvoriť kedykoľvek. Často však dostávame otázku, či je naozaj potrebné. Pozrime sa na reálny príklad. Pokiaľ vy, ako vinník, spôsobíte škodu na vozidle inému vodičovi, s najväčšou pravdepodobnosťou bude poškodené aj to vaše vozidlo. Z PZP sa však vypláca len škoda poškodenému, vy, ako vinník si teda opravu platíte z vlastného vrecka. Havarijné poistenie však kryje škody na vašom vozidle.

Kedy sa zíde havarijné poistenie?

Havarijné poistenie sa vám zíde aj v ďalších prípadoch. Kryje krádež celého vozidla alebo jeho časti. Toto poistenie vám príde vhod aj vtedy, ak je vaše auto poškodené živelnou udalosťou – požiarom, záplavou, víchricou, krupobytím, pádom stromov, kryje aj škodu spôsobenú hlodavcom, ktorý prehryzie káble. Havarijné poistenie chráni vaše vozidlo aj v situáciách ako: poškodenie skla alebo karosérie odleteným kamienkom, náraz, úmyselné poškodenie vandalom, požiar či výbuch. Niektoré kryje aj poškodenie a krádež batožiny vo vozidle.

Cena havarijného poistenia sa dá ovplyvniť

Závisí od toho, v akej poisťovni si havarijné poistenie uzatvoríte. Väčšinou však platí, že zodpovední vodiči sú odmeňovaní. Za bezškodový priebeh vám môže byť priznaný bonus. Čím dlhšie jazdíte bez nehody, tým vyšší bonus získate a tým nižšiu cenu havarijného postenia máte. Ak máte možnosť vybrať si pri havaríjnom poistení výšku spoluúčasti platí, že čím vyššiu spoluúčasť máte, tým nižšie poistné platíte. Spoluúčasť znamená sumu, ktorú pri poistnej udalosti zaplatíte. Vyjadruje sa v percentách, napr. 5%, 10% alebo 30%. Niektoré havarijné poistenia fungujú aj tak, že si môžete poistiť len tie riziká, ktoré potrebujete. Potrebujete poradiť s výberom najlepšieho havarijného poistenia? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Získate aj ďalšie výhody

Vďaka havaríjnemu poisteniu získate aj ďalšie výhody. Napríklad, nárok na bezplatný odťah vozidla, náhradné vozidlo, pomoc v prípade havárie, asistenčné služby. Toto poistenie sa vám zíde aj pri menších škodách, akými sú oškreté dvere, odrazené spätné zrkadlo, poškodený nárazník. Samozrejme situácia je úplne iná v prípade totálnej škody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.