Menu Zavrieť

NA AKÚ VÝŠKU NEMOCENSKÉHO MÁTE NÁROK?

finančný príspevok

Ak vám bolo nariadené karanténne opatrenie a ste nemocensky poistený zamestnanec, povinne poistená SZČO alebo dobrovoľne nemocensky poistená osoba, máte nárok na nemocenské. Určite vás však zaujíma v akej výške.

O tom, kto je nemocensky poistený zamestnanec, či za akých podmienok má nárok na nemocenské povinne poistená SZČO, si viac prečítate v článku na našom blogu Kto má pri karanténe nárok na nemocenské. Teraz vám poradíme, v akej výške máte nárok na nemocenské.

Zamestnanec

Pokiaľ ste zamestnanec, počas prvých 10. kalendárnych dní karantény nemáte nárok na nemocenské, ale na náhradu príjmu od zamestnávateľa. Vyplýva to zo Zákonníka práce. Výška náhrady príjmu je prvé 3 dni 25% denného vymeriavacieho základu. Od 4. do 10. dňa je náhrada príjmu vo výške 55% denného vymeriavacieho základu. Uvedené sadzby môžu byť vyššie, až do výšky 80% denného vymeriavacieho základu. Závisí to od dohody v kolektívnej zmluve. Od 11. dňa má každý zamestnanec nárok na nemocenské zo Sociálnej poisťovne vo výške 55% denného vymeriavacieho základu.

Povinne nemocensky poistená SZČO

Pokiaľ ste povinne nemocensky poistená SZČO, od 1. dňa karantény máte nárok na nemocenské zo Sociálnej poisťovne. Prvé 3. dni je nemocenské vo výške 25% denného vymeriavacieho základu, od 4. dňa vo výške 55% denného vymeriavacieho základu.

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má pri karanténe nárok na nemocenské v prípade, ak v posledných 2 rokoch pre začiatkom karantény, bola nemocensky poistená najmenej 270 kalendárnych dní. Do tohto obdobia sa počíta aj obdobie iného, už ukončeného nemocenského poistenia, napríklad v predošlom zamestnaní.

Čo je denný vymeriavací základ?

Denný vymeriavací základ je priemerná hrubá mzda pripadajúca na 1 kalendárny deň. Vypočíta sa ako podiel vymeriavacieho základu a počtu kalendárnych dní rozhodujúceho obdobia. Pri výpočte sa však neberú do úvahy dni, za ktoré poistenec nemusí platiť poistné na nemocenské poistenie, napríklad, keď bol PN, poberal materské, ošetrovné alebo mal prerušené povinné nemocenské poistenie. Výška nemocenského tak závisí od výšky vymeriavacieho základu (hrubého príjmu) a počtu dní, za ktoré sa v rozhodujúcom období platilo poistné.

Aký je najvyšší možný denný vymeriavací základ?

Denný vymeriavací základ nemôže byť vyšší ako denný vymeriavací základ určený z 2-násobku priemernej mzdy v kalendárnom roku. V praxi to znamená, že maximálne nemocenské získate z vymeriavacieho základu, resp. hrubého príjmu vo výške dvojnásobku priemernej mzdy. V roku 2020 najvyššie nemocenské získate z vymeriavacieho základu, resp. hrubého príjmu 2 026 Eur. Pre nemocenské tak platí, že v tomto roku denný vymeriavací základ môže byť najviac 66,6083 Eur. Najvyššie možné nemocenské v roku 2020 tak môže dosiahnuť sumu:

  • 366,40 Eur za 10 dní poberania (55% z 66,6083 Eur x 10 dní)
  • 512,90 Eur za 14 dní poberania (55% z 66,6083 Eur x 14 dní)

Ak máte záujem o príklady výpočtu kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

1 Comment

  1. UpozornenieAKÉ PRÁVA MAJÚ POČAS KORONAVÍRUSU ZAMESTNANCI? - Tím Sloboda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.