Menu Zavrieť

NEMÁM PENIAZE NA ZAPLATENIE POISTKY. ČO S TÝM?

nemám peniaze

Prišli ste, vplyvom koronakrízy, o príjem alebo sa vám príjem znížil a šetríte kde sa dá? Ak máte uzatvorené životné poistenie iste viete, že vám zo zmluvy vyplývajú určité povinnosti a jednou z nich je aj platba vopred dohodnutého poistného. Čo ak si však poviete „Nemám peniaze na zaplatenie poistného,“ pretože vám jednoducho nezostali v rozpočte?

Možností, ako sa s touto nepríjemnou situáciou vysporiadať, je viacero. Vždy si však treba uvedomiť, že tak, ako pri všetkom, aj v tomto prípade je najdôležitejšia komunikácia.

Neváhajte sa v takejto situácii čo najskôr obrátiť na svojho finančného sprostredkovateľa, prípadne priamo na poisťovňu.

Zmena frekvencie platenia

Pokiaľ ide len o dočasný výpadok alebo zníženie príjmu, je vhodné požiadať poisťovňu o zmenu frekvencie platby poistného. Ak vám nevyhovuje zaplatiť raz ročne jednu veľkú sumu, môžete si ju rozložiť na dvanásť menších platieb. Treba si však uvedomiť, že poisťovne cenovo zvýhodňujú ročné jednorazové úhrady poistného.

Zníženie poistného

Ak si nemôžete dovoliť ďalej platiť poistné, na ktorom ste sa s poisťovňou dohodli, je dobré prehodnotiť jeho výšku. V závislosti od druhu poistenia nemusí zníženie poistného znamenať aj zníženie poistnej ochrany. Stanovená je však minimálna hodnota poistného.

Zrušenie pripoistení

V poistnej zmluve sa dohaduje viacero rizikových pripoistení. V prípade zlej finančnej situácie je lepšie radšej obetovať niektoré z nich ako celú poistnú zmluvu. Finančný sprostredkovateľ vám v tomto dokáže poradiť.

Čiastočný odkup

V prípade investičného životného poistenia je možné požiadať o spätný odkup nasporenej sumy. Predpokladom však je dostatočne dlhé obdobie trvania poistnej zmluvy, aby sa nasporená suma stihla vytvoriť.

Nemám peniaze, musím prerušiť platenie poistného

Skôr, ako prestanete platiť poistné, dohodnite sa s poisťovňou. Pozor tiež na to, že nie každá to svojim klientom umožňuje. V prípade, ak neuhradíte viac ako tri splátky mesačného poistného bez toho, aby ste sa dohodli s poisťovňou, vypovie vám zmluvu. V prípade, ak vám prerušenie platenia poistného poisťovňa umožní, neznamená to, že ho nemusíte doplatiť. Po skončení odkladu od vás poisťovňa bude pýtať doplatok poistného.

Zrušenie zmluvy

Zrušenie celej poistnej zmluvy je posledná a najmenej výhodná možnosť. Strácate totiž nielen poistnú ochranu, ale aj časť financií, ktoré ste do poistenia (sporenia) vložili. Ak zrušíte poistenie skôr ako po uplynutí dvoch rokov, odkupná hodnota zmluvy môže byť nulová. Častým rozhodnutím v prípade zlej finančnej situácie je zrušenie životnej poistky. So zvyšujúcim sa vekom však stúpa aj riziko a výška poistného. Preto už v budúcnosti neuzavriete poistenie tak lacno ako pred niekoľkými rokmi.

Potrebujete poradiť ohľadom financií? Neváhajte sa na nás obrátiť, poradíme vám zdarma, osobne aj online.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.