Menu Zavrieť

ODKLAD SPLÁTOK ÚVERU VÁM BANKA SPOČÍTA

Odklad splátok úveru sa na prvý pohľad môže zdať lákavý. Avšak toto riešenie nemusí byť až také ružové, ako sa zdá.

O možnosti odkladu splátok úveru počas pandémie koronavírusu sme na našom blogu písali už niekoľkokrát. Sme veľmi radi, že vás táto téma zaujala a obraciate sa na nás s ďalšími otázkami. Aby sme poskytli odpovede na najčastejšie otázky čo najväčšiemu množstvu našich klientov, pripravili sme pre vás ďalší článok na túto tému. Hoci zo začiatku to nebolo úplne jasné a jednoznačné, vedeli ste, že pokiaľ požiadate o odklad splátok, vo vašom úverovom registri bude táto skutočnosť zapísaná? Navyše, o odklad splátok môžete požiadať len raz.

Odklad splátok úveru pre občanov

Každý občan, ktorý má úver, môže požiadať o odklad splátok jednoducho a online, prostredníctvom formulára, ktorý majú jednotlivé banky k dispozícií na svojich weboch. Odklad splátok je možné až na obdobie 9 mesiacov a klienti nedostanú negatívny zápis do úverového registra. Avšak pozor! V registri bude zápis o tom, že klient bol riešený počas krízy vyvolanej pandémiou koronavírusu. Nemalo by to však mať negatívny dopad na možnosť čerpať úver po skončení odkladu splátok. Žiadosť o odklad je schválená tým klientom, ktorí nemajú ku dňu podania žiadosti omeškanú splátku viac ako 30 dní. Žiadosť je možné podať kedykoľvek počas krízy. Rovnako je na vás, na aké obdobie si úver odložíte, pričom maximálny strop je 9 mesiacov. Počas obdobia odkladu sa však úver normálne úročí, podľa podmienok, ktoré sú uvedené vo vašej zmluve s bankou.

Aké sú možnosti splatenia?

Odložené splátky môžete splatiť niekoľkými možnosťami, po dohode s bankou. Prvou je možnosť odloženia splátok a ich presunutie na koniec splátkového kalendára, čím sa predĺži splatnosť úveru. Druhou je možnosť rozpočítania odložených splátok a dodržanie splatnosti úveru, čím sa, samozrejme, zvýši mesačná splátka. Dostupná je aj kombinácia týchto možností. Všetko závisí od konkrétnej banky. O odklad splátok je možné požiadať len raz. Banky majú povinnosť odpovedať vám maximálne do 30 dní, vo väčšine prípadov je to však pár dní.

Odklad splátok úveru pre podnikateľov a firmy

Odklad splátok je, po dohode s bankou, možný tiež maximálne na 9 mesiacov. Odklad leasingov je na maximálne 3 mesiace s možnosťou rozšírenia o ďalšie 3 mesiace, teda spolu maximálne 6 mesiacov. Počas odkladu sa úver naďalej úročí, pričom samotný odklad nemá vplyv na možnosť čerpať nový úver po skončení odkladu splátok.

Skúste sa dohodnúť inak

Odklad splátok by mal byť naozaj poslednou možnosťou, ktorú si zvolíte. Splátku úveru si môžete znížiť aj inými spôsobmi. Skúste, napríklad, banku požiadať o prehodnotenie úroku, úver refinancovať alebo spojiť viac úverov do jedného. Všetko, čo potrebujete vedieť o odklade splátok, si môžete prečítať tu. Konkrétne príklady, ako môže vyzerať odklad hypotéky v praxi si môžete prečítať na našom blogu.

1 Comment

  1. UpozornenieAKO ZÍSKAŤ ÚVER POČAS AKTUÁLNEJ SITUÁCIE? - Tím Sloboda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.