Strhnutá strecha po víchrici, vytopená pivnica, vyhorený byt. Aj také situácie sa, žiaľ, stávajú. Poistenie nehnuteľnosti proti živlom vám v týchto situáciách pomôže, ale musíte ho mať nastavené správne.
Poistenie proti živlom môže ochrániť nielen váš byt či rodinný dom, ale aj chalupu, garáž alebo altánok. Čo všetko by ste o poistení mali vedieť?
Ktoré živly si viete poistiť?
Je rozdiel, v ktorej poisťovni svoj dom, byt či chalupu poistíte. Možnosti, voči ktorým rizikám sa viete poistiť, závisia od každej poisťovne, resp. rozsahu poistenia, ktoré si vyberiete. Medzi poisťované živly patria najmä:
- ťarcha snehu, atmosférické zrážky, krupobitie
- víchrica, búrlivý vietor
- požiar, dym, explózia, priamy úder blesku
- povodeň, záplava
- zemetrasenie, rázová vlna
- zosuv pôdy, lavína, výbuch sopky
Pozor si treba dať na to, že v jednotlivých poisťovniach sú rôzne definície daného rizika. Napríklad, víchrica môže byť v jednej poisťovni definovaná ako sila vetra od 70 km/h a v inej poisťovani ako sila vetra od 80 km/h.
Aké nehnuteľnosti si môžete poistiť?
Poistením môžete chrániť stavby, ktoré sú evidované v katastri nehnuteľností –rodinný dom, byt, nebytový priestor, rekreačnú nehnuteľnosť – chatu, alebo aj samostatne stojacu garáž. K tejto nehnuteľnosti si potom viete pripoistiť aj vedľajšie stavby na pozemku, ako altánok, hospodársku budovu, plot či studňa. Musí to byť stavba postavená na základe stavebného povolenia, prípadne drobná stavba, ktorá je spojená pevne so zemou. Takáto vedľajšia stavba zároveň musí byť na rovnakom oplotenom pozemku ako je poisťovaná hlavná stavba. Poisťovne vám pravdepodobne nepoistia budovy v zlom technickom stave, skleníky, fóliovníky a budovy, ktoré sú postavené v rozpore so záväznými predpismi alebo bez stavebného povolenia.
Ako si správne nastaviť poistnú sumu?
Väčšina živlov môže vašu nehnuteľnosť zničiť tak, že nebude obývateľná. Preto by poistenie voči živlom malo byť nastavené na hodnotu, za ktorú by ste vedeli rovnakú nehnuteľnosť postaviť alebo kúpiť. Ak máte znalecký posudok domu, takáto hodnota je tam označená ako východisková hodnota. Pri bytoch je zase vhodné nastaviť poistnú sumu na trhovú hodnotu vášho bytu. Ideálne v rovnakej lokalite a s rovnakou rozlohou ako ste mali. V znaleckom posudku bytu sa takáto hodnota označuje ako všeobecná.
Ak si nehnuteľnosť poistíte na nižšiu sumu ako je jej hodnota, vznikne na nej podpoistenie. Poisťovňa pri poistnej udalosti tak môže vyplatiť o toľko percent menej, o koľko percent je rodinný dom poistený nižšie oproti hodnote, za ktorú by ste ho vedeli postaviť. Tento princíp funguje rovnako aj pri poistení bytu alebo domácnosti.
Koľko vás bude stáť poistenie?
Cena poistenia závisí od viacerých faktorov. Či už od lokality danej nehnuteľnosti, od množstva rizík, voči ktorým ju chcete poistiť, aj od toho, z akých materiálov je postavená nehnuteľnosť alebo strecha. Pri štandardnom rodinnom dome s priemerným balíkom rizík môžete počítať so sadzbou poistného okolo 0,06 % z hodnoty nehnuteľnosti. Ak sa na pozemku nachádzajú vedľajšie stavby s vyššou hodnotou, je dobré si ich ešte pripoistiť.
Máte staršie poistenie nehnuteľnosti?
Poistnú zmluvu na nehnuteľnosť by ste mali skontrolovať s odborníkom najmenej 1x za 5 rokov. Ceny nehnuteľností rastú a s nimi rastie aj hodnota vášho domu alebo bytu. Aj každú rekonštrukciu domu či bytu by ste mali premietnuť do zvýšenia poistných súm, aby vám na zmluve nevznikalo podpoistenie.
Ak potrebujete pomôcť s kontrolou starých zmlúv alebo správne vybrať a nastaviť poistenie, obráťte sa na nás telefonicky či online.