Menu Zavrieť

PRÁCA NA DOHODU: NA ČO MAJÚ NÁROK DOHODÁRI?

poistenie bytu

Pracujete na dohodu o pracovnej činnosti, dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej práci študentov? Poradíme vám, na čo všetko majú nárok dohodári.

1, Máte nárok na náhradu príjmu a nemocenské?

Pokiaľ pracujete na dohodu a ste nemocensky poistení, máte nárok na náhradu príjmu pri PN a nemocenské, ak máte k dohode vystavenú PN z dôvodu choroby, úrazu alebo karantény. Tiež máte nárok na ošetrovné pri OČR. Ak však nie ste nemocensky poistení, tieto nároky nemáte.

2, Je možné pri práci na dohodu zmeniť druh práce?

Nie. Dohoda je totiž uzatvorená na vykonanie konkrétnej úlohy či práce. Zmeniť druh práce je možné len ustanovením v dohode, prípadne krátkodobo, po dohode so zamestnávateľom.

3, Môžu mať dohodári home office?

Áno. Pri všetkých typoch dohôd nie je miesto výkonu práce povinnou náležitosťou. V praxi to znamená, že pokiaľ v dohode nie je uvedené miesto výkonu práce, dohodári môžu pracovať aj z domu. V prípade, že v dohode je uvedené konkrétne miesto výkonu práce, môže sa dohodár so zamestnávateľom dohodnúť na vykonávaní práce z domu.

4, Môžu dohodári čerpať náhradné voľno za prácu nadčas?

Nie. Dohodári nemôžu pracovať nadčas, preto nemajú nárok na náhradné voľno za nadčas.

5, Majú dohodári nárok na dovolenku?

Nie. Dohodári nemajú nárok na dovolenku.

6, Prekážky na strane zamestnávateľa – vzťahujú sa na dohodárov?

Nie. V prípade prekážky na strane zamestnávateľa, dohodári nemajú nárok na žiadnu náhradu. Pozor však na presné znenie dohody. Ak je, napríklad, pracovný čas dohodnutý max 20 hodín týždenne a odmena je 200 Eur mesačne, dohodár má nárok na odmenu 200 Eur, bez ohľadu na to, či odrobí 5 hodín alebo 80 hodín mesačne. Pri dohode o vykonaní práce môže dohodár od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať z dôvodu, že mu zamestnávateľ nevytvoril dohodnuté pracovné podmienky.

Máte viac otázok alebo potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.