Menu Zavrieť

SPORENIE PRE DETI: 10 RÁD AKO NA TO

sporenie pre deti

Vysvedčenie aj deň detí sú za nami a možno mnohých z nás čakajú narodeniny či meniny našich ratolestí. To všetko sú príležitosti, kedy deti dostávajú skôr, ako sladkosti, peniaze. Ale pozor! Takto získané financie by mali rodičia odkladať alebo ešte lepšie prihodiť na pravidelné sporenie. Sporenie pre deti môže byť hračka. Poradíme vám, ako na to.  

1. Ujasnite si cieľ

V prvom rade si odpovedzte na otázku, na čo chcete dieťaťu odkladať peniaze. Ak mu chcete našetriť na nový bicykel alebo hokejovú výbavu, siahnite po iných produktoch, ako keď mu chcete sporiť na štúdium v zahraničí alebo na kúpu nového bytu, keď sa osamostatní. Najskôr teda musíte vedieť, čo chcete sporením dosiahnuť. Od toho sa potom bude odvíjať suma, ktorú chcete našetriť a tiež čas, ako dlho môžete peniaze zhodnocovať. 

2. Začnite čo najskôr 

Kedysi rodičia začínali sporiť deťom v období, keď šli do školy. Dnes už mnohí rodičia začínajú skôr, avšak obvykle to ostane pri odkladaní peňazí od rodiny. Najlepšie je začať postupne pravidelne, hoci aj od sumy 20, 30 či 50 Eur mesačne. Za 10 či 15 rokov takto nazbierate pekných pár tisíc Eur. 

Pri investovaní sa neoplatí čakať, preto začnite čo najskôr.

3. Ako dlho chcete sporiť

Viete, ako dlho plánujete sporiť? Práve od toho závisí aj výber a nastavenie investičného produktu. Ak máte 15 ročné dieťa a chcete mu nasporiť na vysokú školu v zahraničí, máte na to oveľa menej času oproti niekomu, komu sa dieťa narodilo tento rok.

4. Koľko peňazí odkladať

Suma, ktorú by ste chceli sporiť svojim deťom, závisí od vášho rodinného rozpočtu. Samozrejme platí, že čím viac budete pravidelne sporiť, tým viac na konci obdobia získate. Taktiež je vhodné vkladať deťom na sporenie aj nepravidelné vklady, ako sú, napríklad, peniaze od rodiny k vysvedčeniu, k narodeninám alebo na Vianoce. 

5. Na vkladné knižky zabudnite

Kedysi obľúbené vkladné knižky, dnes už nedosahujú zhodnotenie ani na úrovni inflácie, čo znamená, že po pár rokoch vaše peniaze strácajú na hodnote.

Ak by ste, napríklad, 1 000 Eur nechali na vkladnej knižke s prakticky nulovým úrokom, za 10 rokov by sa vám tieto peniaze kvôli inflácii znehodnotili zhruba o 2,5 až 3 % každý rok. Pred 10 rokmi by ste za 1 000 Eur zaplatili dieťaťu vysokoškolský internát na 16 mesiacov, ale dnes mu za tú istú sumu zaplatíte len ubytovanie na 12 mesiacov. Keby ste 1 000 Eur investovali, napríklad, do podielových fondov, pri 8 % úroku by ste po 10 rokoch mohli mať 2 100 Eur.

6. Detský alebo študentský účet

Detský alebo študentský účet môžete založiť dieťaťu, aby sa naučilo odkladať peniaze, prípadne používať platobnú kartu samé. Na dlhodobé sporenie to kvôli nízkemu, resp. takmer nulovému úročeniu nie je vhodný produkt.

7. Sporenie pre deti na viacerých zmluvách

sporenie pre deti

Obvykle rodičia deťom založia jeden investičný produkt, resp. konto, na ktorom mu sporia dlhodobo. Ak sa však neviete rozhodnúť, či chcete sporiť dlhodobo v rizikovejšom portfóliu, alebo radšej chcete odkladať peniaze s menším rizikom, môžete uzatvoriť viac rôznych zmlúv. Na jednej zmluve môžete sporiť na dlhší cieľ, napríklad na zabezpečenie bývania a na druhej zmluve na kratšie ciele, ako je športová výbava. 

8. Na peniaze nesiahajte

sporenie pre deti

Trhy z dlhodobého hľadiska neustále rastú a ak nastane nejaký prepad, obvykle trvá niekoľko mesiacov kým sa spamätú a potom rastú ďalej. Ak by ste príliš často zasahovali do vašej zmluvy a vyberali nasporené peniaze, resp. ich časť, pripravíte sa o nemalé peniaze. Na nečakané výdavky či prípadné opravy by mala slúžiť finančná rezerva, ktorú si treba tvoriť zvlášť.

9. Trvalý príkaz hneď po výplate

sporenie pre deti

Ideálnym spôsobom ako sporiť a to nielen deťom, je nastaviť si trvalý príkaz tak, aby vám peniaze na sporenie odišli z účtu hneď po výplate. Ak si vopred stanovíte vhodnú čiastku, je menšia pravdepodobnosť, že by vám na konci mesiaca chýbala. 

10. Buďte pre svoje deti vzorom aj v sporení

sporenie pre deti

Ak budete deťom sporiť pravidelne, môžete im navrhnúť, aby si odkladali aj časť svojho vreckového. Začnete tak u nich vytvárať povedomie o finančnej zodpovednosti. Takéto deti si obvykle sami uvedomia dôležitosť odkladania peňazí a v dospelosti sú skôr naklonené myšlienke odkladať si časť príjmu na rezervu a na svoju budúcnosť.

Potrebujete poradiť v oblasti financií? Neváhajte nás kontaktovať a radi vám pomôžeme a zodpovieme vaše otázky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.