Menu Zavrieť

ABY BOLA VAŠA DOVOLENKA BEZ STAROSTÍ

dovolenka bez starostí

Dovolenky sú v plnom prúde. Ak vás tá vaša stále ešte len čaká, prečítajte si 11 rád, ktoré vám pomôžu, aby bola dovolenka bez starostí.

1, V lete hrozí deťom väčšie riziko úrazu

dovolenka bez starostí

Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva sa takmer polovica vážnych detských úrazov stáva v dome, v byte, alebo v ich okolí. Počas letných prázdnin je riziko úrazu zásadne vyššie, keďže deti majú viac voľného času na rôzne aktivity. Aby ste sa zbytočným úrazom svojich ratolestí vyhli, môžete urobiť minimálne dve veci.

Ak sú deti vonku, platí zásada, že musia byť videné.

Pri bicyklovaní potrebujú prilbu, chrániče na lakte a kolená a, samozrejme, reflexné prvky.

Druhým opatrením je kvalitné úrazové poistenie pre deti.

Stojí, napríklad, 40 eur na celý rok, ale kryje nielen zlomeniny a popáleniny, ale aj dlhodobé následky ako trvalú invaliditu. Úrazové poistenie vie zmierniť výpadok príjmu rodiča, ak musí zostať s dieťaťom doma.

2, Na dovolenku si neberte úver

dovolenka bez starostí

Nielen v čase ekonomickej krízy platí, že každý by sa mal „zakryť takou perniou, na akú má.“ Pri letnej dovolenke to znamená dopriať si len taký oddych, na ktorý reálne máte.

Požičiavať si na dovolenku je nezmysel.

Ak by ste dovolenku platili kreditnou kartou alebo prečerpaním účtu, ide o dve vôbec najdrahšie pôžičky s úrokom až k 20%. Ale rovnako tak aj bezúčelový spotrebný úver je stále príliš drahý. Pamätajte aj na to, že takýto úver vám znižuje možnosti požičať si na skutočne dôležité veci, ako je napríklad bývanie. Je lepšie sa uskromniť a na dovolenku si nepožičiavať.

3, Necestujte mimo povolených krajín

dovolenka bez starostí

Ak sa nakazíte COVID-19 v krajine mimo zoznamu ministerstvom odporúčaných európskych krajín, kde je oficiálne možné zo Slovenska vycestovať, budete pravdepodobne všetky náklady platiť z vlastného vrecka. Cestovné poistenie vám nepomôže, keďže nekryje také udalosti, ktoré nastali v priamej alebo nepriamej súvislosti s epidémiou tohto koronavírusu. Poisťovňa bude pri riešení vašej žiadosti o preplatenie nákladov prihliadať na to, v ktorej krajine ste ochoreli a aká bola vaša cestovateľská anamnéza. Aby bola vaša dovolenka naozaj bez starostí pamätajte, že takéto cesty sú aktuálne ešte stále zbytočne rizikové a treba ich dôkladne zvážiť.

4, Zvážte dovolenku doma

dovolenka bez starostí

Aj keď už dnes Slováci môžu cestovať bez problémov do vyše dvoch desiatok európskych krajín, situácia v nich zďaleka nie je stabilizovaná. V niektorých krajinách, ako napríklad, Nemecko či Čierna hora, počet nových prípadov koronavírusu opäť stúpa. Je preto na zváženie, či tohtoročnú dovolenku nestráviť na Slovensku. 

5, Vždy so sebou majte aj trochu hotovosti

dovolenka bez starostí

Keďže poplatky sa v bankách priebežne menia, preverte si pred cestou do zahraničia, koľko vás bude stáť výber z bankomatu či kontrola zostatku. Ak máte možnosť, zoberte si sebou dve platobné karty. Ideálne, ak sú z odlišných kartových spoločností. Každopádne, vždy noste vo vrecku aj trochu hotovosti v miestnej mene.

6, Zistite si, aký adaptér potrebujete

dovolenka bez starostí

V niektorých krajinách v hoteloch radi využívajú fakt, že nemáte adaptér a za požičiavanie vám naúčtujú poplatok. Je lepšie kúpiť si vlastný adaptér. Ak striedate viacero krajín, vyberte si univerzálny. Naopak, ak chodíte len do jednej krajiny, kúpte si špeciálny. V oboch prípadoch ušetríte.

7, Pozor na suveníry

dovolenka bez starostí

Ak si chcete niečo z dovolenky priniesť a neviete, či môžete, pozrite sa do zoznamu chránených druhov živočíchov a rastlín pod kontrolou dohovoru CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Ohrozenými druhmi sú opice, šelmy, papagáje, dravce, jaštery, korytnačky, koraly, ale aj rastliny – najmä kaktusy a orchidey. Ak vám niečo z tohto zoznamu objavia na letisku colníci, hrozí vám veľký problém.

8, Nezabudnite na cestovné poistenie

cestovné poistenie netreba podceňovať

Bez cestovného poistenia do zahraničia necestujte – nemá zmysel riskovať. Poistenie si treba zvoliť podľa toho, ako často cestujete do zahraničia. Ak plánujete stráviť aspoň 2 týždne ročne v zahraničí, stojí už za úvahu celoročné poistenie. Zvlášť, ak navyše chodievate na jednodňové nákupy do zahraničia. Výhodou celoročného poistenia je, že nemusíte poistku riešiť pred každou cestou. Viac o cestovnom poistení si prečítate na našom blogu.

9, Nezabudnite ani na poistenie zodpovednosti

poistenie zodpovednosti

Najväčšie náklady vám hrozia, ak niekomu spôsobíte škodu na zdraví. Každý rok sa stanú prípady, keď turisti na bicykli niekoho zrazia alebo upchajú v hoteli záchod plienkami a vytopia hneď niekoľko izieb. Vo vážnych prípadoch vám hrozí, že budete platiť  tisícky eur.

Preto sa uistite, že v cestovnom poistení máte zahrnutú aj zodpovednosť.

Pozor na poistenie k platobnej karte, ktoré nemusí obsahovať poistenie zodpovednosti, prípade má obmedzené plnenie. Alebo kryje rodinných príslušníkov len vtedy, ak títo cestujú s „majiteľom karty“.

10, Pripravte svoje auto na dovolenku

havarijné poistenie

Ak cestujete na dovolenku autom, nechajte si ho pred cestou skontrolovať. Oprava počas cesty by vás zbytočne stále nervy a čas, ale aj množstvo peňazí navyše. Nezabudnite ani na poistenie. Uistite sa, že máte v balíku aj asistenčnú službu, ktorá vám pri poruche alebo nehode poradí, ako postupovať a či zabezpečí bezplatné odtiahnutie do servisu. Ak nemáte havarijné poistenie, za zváženie určite stoja pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu, napríklad proti havárii a vandalizmu, živlom či krádeži. Pretože základná povinná poistka chráni len cudzie auto, ale nie to vaše. Na trhu sú aj poisťovne, v ktorých si pripoistenia môžete uzavrieť len na pár týždňov v lete. Možností, ako chrániť  vlastné auto, je viac. Najlepšie je poradiť sa so svojim sprostredkovateľom, čo vaše PZP obsahuje a aké ďalšie možnosti máte.

11, Roaming v EÚ skončil, ale pozor na pravidlá

dovolenka bez starostí

Aj keď roaming skončil v rámci Európskej únie už pred troma rokmi (15. júna 2017), stále si treba dať pozor na dáta. Dobrou správou je, že hovory aj smsky môžete využívať ako doma. Avšak pri dátach si treba dať pozor, pretože každý operátor sa k ich čerpaniu v zahraničí postavil inak.

Niektorí operátori, napríklad, sledujú, či objem dát sťahovaných v zahraničí za posledné 4 mesiace nepresiahol minuté dáta na Slovensku.

Aby bola vaša dovolenka bez starostí, ešte pred cestou na dovolenku sa informujte o podrobnostiach u svojho operátora a potom si na dáta dávajte pozor. Predídete tak prípadnému sklamaniu pri pohľade na telefónny účet. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.