Šírenie koronavírusu a aktuálne opatrenia môžu spôsobiť zamestnávateľom viaceré problémy. Podľa Zákonníka práce sú totiž zamestnávatelia povinní robiť opatrenia v záujme ochrany života a zdravia zamestnancov pri práci. A to buď preradením na inú prácu, ak je to nevyhnutné pri karanténnych opatreniach, alebo musia ponúknuť zamestnancovi možnosť práce z domu, ak je to možné. Zamestnanci však majú tiež svoje práva.
1, Práva zamestnanca v karanténe
Ak bola zamestnancovi nariadená karanténa, zamestnávateľ je povinný poskytnúť mu na dobu karantény pracovné voľno. Pokiaľ je zamestnanec nemocensky poistený, má nárok na náhradu príjmu počas prvých 10. dní karantény od zamestnávateľa. Od 11. dňa karantény má zamestnanec nárok na nemocenské zo Sociálnej poisťovne. To, ako postupovať pri žiadosti o nemocenské poistenie, nájdete priamo na webe Sociálnej poisťovne.
2, Zamestnanec sa stará o dieťa, ktorému zavreli školu
Ak sa zamestnanec stará o dieťa do 11 rokov, ktorému uzavreli školu, škôlku, jasle, podľa Zákonníka práce, ide o dôležitú osobnú prekážku na strane zamestnanca. V tomto prípade musí zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi voľno bez náhrady mzdy na čas, kedy je škola uzavretá. Pokiaľ má zamestnanec nemocenské poistenie, má nárok na tzv. ošetrovné (OČR) zo Sociálnej poisťovne. Mimochodom, vedeli ste, že o ošetrovné môžete požiadať aj telefonicky alebo e-mailom? Presný postup nájdete priamo na webe Sociálnej poisťovne.
3, Práva zamestnanca, ktorému zamestnávateľ uzatvoril prevádzku
Ak zamestnávateľ musel z dôvodu prevencie pred šírením koronavírusu uzavrieť prevádzku alebo firmu a zamestnanec nemôže ďalej pracovať, ide podľa Zákonníka práce, o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Pokiaľ zamestnávateľ nevie zamestnancovi ďalej prideľovať prácu a zamestnanec musí zostať doma, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Priemerný zárobok sa určuje zo mzdy dosiahnutej v predchádzajúcom štvrťroku. Napríklad, pokiaľ ide o náhradu mzdy vyplatenú za mesiac marec 2020, určí sa z priemerného zárobku zisteného za IV. štvrťrok (október – december) 2019.
4, Zamestnanec pracuje na dohodu
Dohodári – zamestnanci pracujúci na dohodu o pracovnej činnosti, na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o brigádnickej práci študentov, nárok na náhradu odmeny nemajú. Ak pre nich zamestnávateľ nebude mať prácu, podľa Zákonníka práce, nemajú nárok na žiadne odškodnenie.
5, Zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky
Zamestnávateľ môže, v zmysle Zákonníka práce, nariadiť zamestnancom čerpanie dovolenky. Čerpanie dovolenky je však zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť so súhlasom zamestnanca výnimočné skrátené. Nie je teda možné, aby, napríklad, v piatok 13.3.2020 zamestnávateľ oznámil, že od pondelka 16.3.2020 si budú zamestnanci dva týždne čerpať dovolenku, pokiaľ s tým zamestnanci sami nesúhlasia. Tzv. hromadné čerpanie dovolenky (ak sa uzavrie celá firma, fabrika, prevádzka), by nemalo presiahnuť dva týždne.
6, Čerpanie náhradného voľna
Zamestnávateľ môže so zamestnancom, podľa Zákonníka práce, dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas, ktorú zamestnanec vykonal ešte pred pandémiou. Zamestnanec musí s čerpaním náhradného voľna súhlasiť.
7, Pracovné voľno s náhradou mzdy
Zamestnávateľ môže, podľa Zákonníka práce, poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje po skončení krízovej situácie. O túto možnosť by však mal požiadať zamestnávateľa sám zamestnanec.
8, Konto pracovného času
Ak je u zamestnávateľa zavedené konto pracovného času, teda spôsob nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času, podľa Zákonníka práce, môže zamestnávateľ v zmysle dohodnutých pravidiel nariadiť zamestnancom zostať doma. Zameškaný čas si zamestnanci odpracujú v rámci konta pracovného času.