Menu Zavrieť

AKO ZVLÁDNUŤ OPÄTOVNÉ SPLÁCANIE ODLOŽENÝCH SPLÁTOK?

opätovné splácanie splátok

Končí vám odklad splátok úveru z prvej vlny pandémie avšak druhá vlna vás stále drží v insolventnosti? Ak už teraz viete, že opätovné splácanie neutiahnete, dohodnite sa s bankou na individuálnych podmienkach.

V praxi to znamená, že na základe preukázania nižšieho príjmu či straty zamestnania vedia banky vyjsť klientovi v ústrety. Ale pozor!

Ak vám banka ponúkne tzv. individuálny splátkový kalendár, budete vedení v Centrálnom úverovom registri ako neplatič.

Ak je teda opätovné splácanie odložených splátok nad vaše sily, lepšie je pokúsiť sa o zmenu podmienok úverovej zmluvy a to týmito spôsobmi.

  1. „Natiahnete“ si splatnosť úveru. Budete síce úver dlhšie splácať, ale splátka bude nižšia. Po vylepšení vašej finančnej situácie si úver zrefinancujete a opäť splatnosť skrátite.
  2. Požiadate banku, v ktorej máte úver, o zníženie splátky na základe prehodnotenia úrokovej sadzby.
  3. Ak máte viac úverov a teda aj viac mesačných splátok je dobré, ak ich zhrniete do jedného úveru a mesačná úspora bude omnoho vyššia.

Tieto zmeny sú síce spoplatnené jednorázovým poplatkom od 90 Eur do 250 Eur, ale každomesačná úspora na splátke vám to rýchlo vynahradí.

Môže nastať aj situácia, že po odklade splátok začnete znova splácanie, avšak opäť to smeruje „na hranu.“ Je možné, že vám banka schváli refinancovanie aj tohto odloženého úveru. Aby vás banka znova posúdila, mali by ste však úver splácať znova riadne minimálne tri mesiace. Stále ešte nie je jasné, ako zareaguje na situáciu druhej vlny štát a samotné banky.

Potrebujete poradiť v oblasti financií? Sme tu pre vás kedykoľvek zdarma a online, neváhajte nás kontaktovať.

Ing. Martina Slobodová, TÍM SLOBODA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.