Menu Zavrieť

Daňový bonus alebo hypotéka pre mladých

Čo je to daňový bonus zo zaplatených úrokov?

Daňový bonus alebo hypotéka pre mladých je v podstate štátna podpora pre mladých ľudí do 35 rokov, ktorí si chcú riešiť vlastné bývanie na území Slovenskej republiky. Štát sa týmto spôsobom snaží zvýhodniť mladých žiadateľov o vlastné bývanie a reaguje tak na neustály rast cien nehnuteľností. Ide o obdobu štátneho príspevku pre mladých. Táto forma pomoci pre mladých ľudí fungovala do 31.12.2017. Od 1.1.2018 sa štátny príspevok pre mladých zmenil na daňový bonus za zaplatené úroky.

Aký je rozdiel medzi štátnou prémiou a daňovým bonusom?

Princíp je veľmi podobný, avšak rozdiel je v tom, ako sa k daňovému bonusu dostať a aj celková metodika.
Štátny príspevok fungoval na tom princípe, že úroky boli kedysi vyššie ako sú teraz – sedem a viac percentné úroky. Štát prispieval mladým na hypotéky takou formou, že štátny príspevok pre mladých vyplácal vo výške troch percent. Dve percentá z úroku platil štát a jedno percento z úroku doplácala banka.
Fungovalo to tak, že pri dvoch žiadateľoch, ak mal aspoň jeden do 35 rokov a mali dostať napríklad úrokovú sadzu päť percent, banka mu automaticky znížila úrokovú sadzbu o tri percentná. To znamená, že výsledná úroková sadzba bola dve percentá. Dve percentá platil žiadateľ, dve percentá platil štát a jedno percento doplatila banka.
Zmena nastala kvôli tomu, že sa úrokové sadzby začali znižovať a dostali sa až pod jedno percento. Z toho vyplýva, že zníženie úrokovej sadzby o tri percentá stratilo zmysel. Štát zareagoval tak, že prehodnotil systém pomoci pri hypotéke pre mladých a zabezpečení bývania.

Aké sú podmienky pre získanie daňového bonusu zo zaplatených úrokov?

Ak klient poberal štátny príspevok pre mladých na hypotéku uzatvorenú do 31.12.2017, má pri splnení všetkých kritérií nárok na daňový bonus zo zaplatených úrokov. Avšak nárok na daňový bonus po splnení podmienok nevzniká na tú istú hypotéku, na ktorú už klient poberal štátny príspevok pre mladých.

Kritériá pre získanie daňového bonusu zo zaplatených úrokov

Žiadateľ o úver, resp. spolužiadateľ musí pri žiadosti o hypotéku splniť všetky nasledujúce podmienky:

  1. Žiadateľ, resp. spolužiadateľ musí mať minimálne 18 rokov a maximálne 35 rokov v čase podania žiadosti.
  2. Maximálny príjem musí byť maximálne 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy z roku pred podaním žiadosti o úver.
  3. Minimálna splatnosť úveru musí byť 5 rokov a maximálna splatnosť úveru musí byť 30 rokov.
  4. Účel hypotéky musí byť nadobudnutie nehnuteľnosti určenej na bývanie alebo výstavba nehnuteľnosti určenej na bývanie, poprípade rekonštrukcia dokončenej stavby určenej na bývanie. Účel nesmie byť refinancovanie, konsolidácia hypotéky a ani bezúčelový úver.
  5. Zabezpečenie hypotéky musí byť tuzemský rodinný dom alebo byt.

Daňový bonus zo zaplatených úrokov je možné čerpať bezprostredne päť za sebou nasledujúcich rokov od doby, kedy sa úver začal úročiť – čerpanie hypotéky. Daňový bonus je možné uplatniť si do sumy 50 000€, pričom ak je hypotéka vyššia, tak sa daňový bonus vzťahuje len na 50 000€ z celkovej výšky hypotéky. Výška daňového bonusu, ktorý je možné čerpať je 50% zaplatených úrokov za rok. Maximálna výška poskytnutého daňového bonusu zo zaplatených úrokov je 400€ za rok.

Ak je na úvere spoludlžník, tak aj dlžník a aj spoludlžník musia spĺňať podmienky pre udelenie daňového bonusu zo zaplatených úrokov. Avšak na daňový bonus má nárok len hlavný dlžník na hypotekárnom úvere

Daňový bonus pri refinancovaní

Pri refinancovaní, resp. navýšení hypotéky, z ktorej má žiadateľ nárok na daňový bonus, sa tento nárok na refinančnú hypotéku automaticky nepresúva. V takom prípade klientovi nárok na daňový bonus zo zaplatených úrokov zaniká, nakoľko nie je dodržaný účel hypotéky. To isté platí aj pri konsolidačnej hypotéke, resp. spojení niekoľkých úverov do jedného úveru.
Ak si klient uplatnil daňový bonus na tri roky a štvrtý rok túto hypotéku refinancoval, tak na štvrtý rok naň nemá nárok. Taktiež nemá nárok ani na jeho alikvótnu čiastku. Avšak už uplatený daňový bonus nestratí, peniaze nevracia.

Ako požiadať o daňový bonus?

Niektoré banky posielajú tlačivo k daňovému bonusu elektronicky. Ak spĺňate podmienky a nič vám neprišlo, je potrebné zažiadať o tlačivo priamo v banke. Banka toto potvrdenie vystavuje do 30 dní. Daňovník si uplatňuje daňový bonus u svojho zamestnávateľa cez ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Tlačivo je potrebné zamestnávateľovi predložiť najneskôr 15.februára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.