Menu Zavrieť

DO ČOHO SA OPLATÍ INVESTOVAŤ?

do čoho sa oplatí investovať

Možno aj vy hľadáte odpoveď na otázku, či a do čoho sa v súčasnej situácií oplatí investovať. Tu je našich 6 pravidiel, vďaka ktorým zistíte, ako môžete zarobiť aj počas aktuálnej situácie.

Mnoho klientov sa nás pýta, či nie je, napríklad, španielska chrípka predobrazom vývoja ekonomiky po aktuálnej koronakríze. Španielska chrípka mala zásadne silnejší dopad na zdravie, keďže nakazila 600 miliónov ľudí a spôsobila až 100 miliónov úmrtí. Táto pandémia držala trhy v poklese až 2,5 roka. Následne sa však akciový trh v USA do 3 rokov zotavil a prekonal pôvodnú úroveň. Koronakríza má síce nižší dopad v počte úmrtí, previazanosť ekonomík je však výraznejšia ako v minulosti. Vďaka podpore zo strany centrálnych bánk a vlád by zotavenie mohlo trvať aj kratšie ako počas španielskej chrípky.

1. Investovať by ste mali pravidelne a priebežne

Od marcového prepadu trhy postupne rastú a je pravdepodobné, že budú rásť aj naďalej. I keď pomalšie. Zastaviť tento rast alebo ho dokonca zvrátiť do opätovného poklesu, môže predovšetkým prípadná silná druhá vlna koronavírusu. V tejto situácii sa oplatí držať pravidla: investovať pravidelne a priebežne. 

2. Dočasne zvýšte vklady

V čase poklesov sa odporúča zvýšiť pravidelné vklady. Nebojte sa dočasne zvýšiť vklady aj o 50 či 100 %. Samozrejme, nie na úkor rezervy.

3. Jednorázovú investíciu rozdeľte do 3 až 6 splátok

Ak uvažujete nad tým, do čoho investovať jednorázovo v čase krízy, rozhodne by to nemalo byť o jednom nákupe. Mali by ste nakupovať dlhodobo, tj. na obdobie 7 a viac rokov. Pri menšej jednorázovej investícii (do 10 000 Eur) stačí, ak peniaze rozdelíte do 3 čiastkových súm s mesačným rozostupom. Pri väčších sumách je lepšie rozdeliť investíciu do 6 čiastkových súm.

4. Do čoho investovať v čase krízy?

Klienti sa nás pýtajú, či nie je správny čas profitovať z rastu komodít. Treba si uvedomiť, že komodity negenerujú žiadny priebežný príjem. Nevyplácajú totiž dividendy ako akcie a ani úroky ako dlhopisy. Aj to je dôvod, prečo nemajú žiadny dlhodobo rastúci charakteristický trend, aký majú akciové a dlhopisové trhy. Jediná šanca na profit je totiž len rozdiel v cene medzi nákupom a predajom. Pritom dajte pozor, apríklad zlato má historicky viac stratových 10-ročných období, ako akcie. Ak už chcete investovať do komodít, tak len ako doplnok – maximálne do 5 % vášho finančného portfólia. To isté platí aj pre kryptomeny. Tie však v sebe nesú zásadne väčšie riziko prepadu hodnoty a patria k vyloženým špekuláciám.

5. Investíciu neprerušte

Ak ste už do niečoho investovali, avšak prišli ste o príjem alebo o prácu, snažte sa v investícií pokračovať. Je totiž dôležité dodržať investičný horizont a využiť aj poklesy cien. Odporúčame preto pokračovať v aktuálnej situácii s investovaním aspoň s nejakými, i keď nižšími sumami. Rozhodne však nesiahajte na svoju finančnú rezervu, ktorú odporúčame mať vo výške najmenej 6 mesačných výdavkov.

6. Základom je prekonať infláciu

Aby investícia dávala dlhodobo zmysel, musí aspoň prekonať infláciu. Na Slovensku máme infláciu dlhodobo vyššiu ako priemer EÚ. Konkrétne minulý rok dosiahla 2,8 %, v tomto roku sa ešte pred krízou očakávala 2,5 %, pričom čísla sú zatiaľ nižšie. V marci klesla na 2,3 % a v apríli na 2,1 %. Budúci rok nám môže hroziť až 4-6 % inflácia, keďže do ekonomiky sa napumpuje bezprecedentné množstvo peňazí zo strany vlád a centrálnych bánk.

Naša rada preto znie: nedržte peniaze v banke, ale peniaze mimo svojich rezerv investujte.

Potrebujete poradiť s financiami, prípadne s investíciou? Neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám pomôžeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.