Menu Zavrieť

KUPOVAŤ NEHNUTEĽNOSŤ POČAS KORONAKRÍZY?

nehnuteľnosť počas koronakrízy

Pripravili sme pre vás najčastejšie otázky a odpovede súvisiace s otázkou „kupovať nehnuteľnosť počas koronakrízy?“

1, Aké sú v súčasnosti ceny nehnuteľností?

O tom, že ceny novostavieb v Bratislave sú opäť vyššie, sme na našom blogu už písali. Ku koncu tretieho kvartálu dosiahla priemerná cena voľných bytov v novostavbách hodnotu 2 728 eur bez DPH za meter štvorcový. V medziročnom porovnaní ide o nárast o 12,5% a to napriek nejasnej situácií na trhu. Posledná analýza Národnej banky Slovenska zároveň hovorí, že za druhý štvrťrok 2020 ceny nehnuteľností v rámci celého Slovenska narástli medziročne o 11,2 %. Druhý štvrťrok dokonca v raste predbehol aj prvý štvrťrok 2020, a to o 3,6 %. Ceny nehnuteľností teda rástli aj počas koronakrízy.

2, Kde sú nehnuteľnosti najdrahšie a kde najlacnejšie?

Najdrahšie sú jednoznačne v Bratislave. Najrýchlejšie však za posledný štvrťrok rástli ceny v Košickom kraji a naopak, najmenej v Banskobystrickom kraji. Priemerná cena za meter štvorcový bytu bola na Slovensku v druhom štvrťroku 2020 vo výške 1 731 Eur.

3, Prečo ceny nehnuteľností neustále stúpajú?

Ceny nehnuteľností sú, okrem iného, tlačené nahor aj ich nedostatkom na predaj a tiež vysokou kúpyschopnosťou kupujúcich. Banky síce prijali obmedzujúce opatrenia počas pandémie koronavírusu, ale mnohí kupujúci už mali zložené rezervačné zálohy a tiež predschválené úvery. Opatrenia bánk so sebou priniesli obmedzenie pre niektoré skupiny obyvateľov, ale stále sa našli aj takí kupujúci, ktorí boli pre banku akceptovateľní a poskytla im financie na kúpu nehnuteľnosti v požadovanej výške.  

4, Máme druhú vlnu pandémie koronavírusu. Budú ceny nehnuteľností aj naďalej stúpať?

Nedostatok nehnuteľností, a najmä novostavieb, na trhu sa v krátkom čase zrejme tak rýchlo nezmení. Problém môžu mať tí ľudia, ktorí vplyvom pandémie koronavírusu prídu o prácu alebo sa im zníži príjem. Pravdepodobne však nemôžeme očakávať výrazný prepad cien nehnuteľností alebo ich rapídny nárast, skôr by sa mohli stabilizovať.

5, Ovplyvnila koronakríza hypotéky?

Počas prvých mesiacov pandémie koronavírusu ešte veľa klientov malo predschválené úvery, prípadne vybraté nehnuteľnosti. Momentálne však žiadatelia o úver bojujú nielen so sprísnenými podmienkami bánk, ale aj so zníženými priemermi svojich príjmov kvôli OČR-kám a zníženým platom. To bude mať za následok, že určitá skupina klientov sa istý čas k úveru nedostane, prípadne im banka neposkytne požadovanú výšku úveru. Rovnako, ak niektorí ľudia prišli alebo prídu o prácu, o úver v najbližšom období požiadajú len veľmi ťažko. Minimálne trvanie pracovného pomeru na dokladovanie príjmu k úveru je v niektorých bankách 3 mesiace, no v niektorých aj 6 mesiacov. 

6, Kupovať či nekupovať nehnuteľnosť počas koronakrízy?

Ak máte dostatok financií, prípadne pandémia koronavírusu neovplyvnila vašu prácu či príjem, neprestávajte hľadať nehnuteľnosť podľa vašich predstáv. V prípade, že máte akútnu potrebu riešiť bývanie, napríklad, musíte sa vysťahovať z podnájmu, odísť od rodičov, súrne potrebujete väčší byt, no zároveň viete, že potrebujete riešiť financovanie prostredníctvom hypotéky tiež hľadajte, ale zvážte všetky vaše finančné možnosti. Banky sa v súčasnosti najviac obávajú nesplácania úverov, preto si každého žiadateľa overujú aj z pohľadu vplyvu koronavírusu na oblasť, z ktorej pochádza jeho príjem. Berú do úvahy aj riziko, ktoré môže vzniknúť dobehom prvej vlny pandémie a prípadný dopad druhej vlny. Pre tých, ktorým koronavírus nezasiahol do príjmu a pracujú v oblasti, ktorý je pre banku akceptovaný, sa viacmenej nič nemení.

7, Sú hypotéky stále lacné? 

Úrokové sadzby sú nízke už dlhodobo a to aj napriek pandémií koronavírusu. Pri riešení hypotéky však netreba zabúdať na preverenie všetkých možností a výber najvhodnejšieho riešenia. Budeme radi, keď sa na nás obrátite. Naši kolegovia z Tímu Sloboda majú vďaka svojim skúsenostiam prehľad nielen o úrokových sadzbách, ale aj ďalších dodatočných podmienkach, možných prekážkach, ako aj o výnimkách, ktoré dokážu jednotlivé banky poskytnúť na úveroch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.