Na čo všetko máte po nárok po novele zákona? Koncom marca bola prijatá novela zákona, ktorá upravuje poskytovanie tzv. ošetrovného – OČR v súvislosti s koronavírusom a karanténnymi opatreniami. Nové podmienky začali platiť od 27.3.2020 až do skončenia krízovej situácie.
Rodič má nárok na ošetrovné, ak sa stará o dieťa, ktoré nedovŕšilo 11 rokov alebo 18 rokov, pokiaľ ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom – ZŤP. Nárok na ošetrovné je aj v prípade, že dieťa je v karanténe alebo navštevuje škôlku, školu či zariadenie sociálnych služieb, ktoré boli zatvorené nariadením krízového štábu. V tomto prípade nie je potrebné žiadne ďalšie potvrdenie. Sociálnej poisťovni stačí poslať žiadosť poštou alebo e-mailom. Ošetrovné sa nebude vyplácať len 14 dní, ale až do skončenia potreby opatrovania. V praxi to teda znamená, že rodičia majú nárok na ošetrovné až do otvorenia škôl a škôlok. Zároveň platí, že OČR si uplatňuje vždy len jeden z rodičov bez ohľadu na to, koľko má rodina detí.
Staršie deti potrebujú potvrdenie
Ak sa rodičia starajú o dieťa staršie ako 11 rokov, ale mladšie ako 16 rokov, musia najskôr telefonicky kontaktovať pediatra a riadiť sa jeho pokynmi. Ten by mal vyhodnotiť, či je potrebné celodenné ošetrovanie dieťaťa aj napriek tomu, že nie je choré, ale jeho škola či škôlka sú zatvorené. Žiadosť o OČR potom posiela pediater Sociálnej poisťovni. Rodičia tak nemusia nič posielať, ale mali by komunikovať s pediatrom telefonicky. Rodičia sa môžu vo všetkých prípadoch pri dieťati striedať, bez ohľadu na jeho vek. Druhý rodič však musí o ošetrovné žiadať znova. Sociálna poisťovňa zároveň upozorňuje, že rodič – zamestnanec musí nástup na ošetrovné oznámiť svojmu zamestnávateľovi. Živnostníci majú rovnaký nárok ako zamestnanci, ale musia byť nemocensky poistení. Viac informácií si prečítate v článku na našom blogu Kto má pri karanténe nárok na nemocenské.
Starostlivosť o príbuzného
Nárok na ošetrovné majú aj tí poistenci, ktorí sa starajú o príbuzného v priamom rade, napr. o súrodenca, manžela, manželku, rodiča manžela alebo manželky, ktorí navštevovali alebo boli ubytovaní v zariadení sociálnych služieb. Ak boli takéto zariadenia zatvorené kvôli nariadeniu krízového štábu alebo v ňom bolo nariadené karanténne opatrenie, nie je potrebné žiadne potvrdenie. Aj v tomto prípade platí, že sa u príbuzného môžu členovia rodiny striedať, je však potrebné o ošetrovné opätovne žiadať
Rodič – samoživiteľ, ktorý zostal v karanténe
Čo robiť v prípade, ak rodič – samoživiteľ zostal kvôli koronavírusu v karanténe? Po novom sa o dieťa nemusí starať len rodič, no k žiadosti bude potrebné potvrdenie od lekára či hygienika.
Nárok na ošetrovné platí spätne
Pri ošetrovnom platí, že žiadosť je možné uplatniť si spätne. A to maximálne 3 roky odo dňa, kedy nárok na ošetrovné vznikol.
Nezabudnite na čestné vyhlásenie
Novinkou je, že všetci poistenci, ktorí si v súvislosti s pandémiou koronavírusu uplatnia alebo si už uplatnili ošetrovné, musia poslať do pobočky Sociálnej poisťovne čestné vyhlásenie. Na základe neho poisťovňa overí konkrétne dni, počas ktorých sa rodič o dieťa staral. Sociálna poisťovňa pre tento účel vytvorila špeciálny formulár priamo na svojom webe. Čestné vyhlásenie musí poslať každý rodič za seba a vždy do konca mesiaca, za ktorý si ošetrovné nárokuje. Ak to do konca mesiaca nestihne, nárok na ošetrovné zaniká a poisťovňa ho vyplatí až po doručení vyhlásenia.
Nemocenské po novom
Po novele zákona, zamestnanec, SZČO a dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorá bude uznaná za dočasne práceneschopnú z dôvodu nariadenia karantény, bude mať nárok na nemocenské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu a to od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Nemocenské bude od prvého dňa vyplácať Sociálna poisťovňa.