Menu Zavrieť

MÁM NÁROK NA OŠETROVNÉ PO NOVELE ZÁKONA?

mám nárok na ošetrovné

Na čo všetko máte po nárok po novele zákona? Koncom marca bola prijatá novela zákona, ktorá upravuje poskytovanie tzv. ošetrovného – OČR v súvislosti s koronavírusom a karanténnymi opatreniami. Nové podmienky začali platiť od 27.3.2020 až do skončenia krízovej situácie.

Rodič má nárok na ošetrovné, ak sa stará o dieťa, ktoré nedovŕšilo 11 rokov alebo 18 rokov, pokiaľ ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom – ZŤP. Nárok na ošetrovné je aj v prípade, že dieťa je v karanténe alebo navštevuje škôlku, školu či zariadenie sociálnych služieb, ktoré boli zatvorené nariadením krízového štábu. V tomto prípade nie je potrebné žiadne ďalšie potvrdenie. Sociálnej poisťovni stačí poslať žiadosť poštou alebo e-mailom. Ošetrovné sa nebude vyplácať len 14 dní, ale až do skončenia potreby opatrovania. V praxi to teda znamená, že rodičia majú nárok na ošetrovné až do otvorenia škôl a škôlok. Zároveň platí, že OČR si uplatňuje vždy len jeden z rodičov bez ohľadu na to, koľko má rodina detí.

Staršie deti potrebujú potvrdenie

staršie deti potrebujú potvrdenie

Ak sa rodičia starajú o dieťa staršie ako 11 rokov, ale mladšie ako 16 rokov, musia najskôr telefonicky kontaktovať pediatra a riadiť sa jeho pokynmi. Ten by mal vyhodnotiť, či je potrebné celodenné ošetrovanie dieťaťa aj napriek tomu, že nie je choré, ale jeho škola či škôlka sú zatvorené. Žiadosť o OČR potom posiela pediater Sociálnej poisťovni. Rodičia tak nemusia nič posielať, ale mali by komunikovať s pediatrom telefonicky. Rodičia sa môžu vo všetkých prípadoch pri dieťati striedať, bez ohľadu na jeho vek. Druhý rodič však musí o ošetrovné žiadať znova. Sociálna poisťovňa zároveň upozorňuje, že rodič – zamestnanec musí nástup na ošetrovné oznámiť svojmu zamestnávateľovi. Živnostníci majú rovnaký nárok ako zamestnanci, ale musia byť nemocensky poistení. Viac informácií si prečítate v článku na našom blogu Kto má pri karanténe nárok na nemocenské.

Starostlivosť o príbuzného

starostlivosť o príbuzného

Nárok na ošetrovné majú aj tí poistenci, ktorí sa starajú o príbuzného v priamom rade, napr. o súrodenca, manžela, manželku, rodiča manžela alebo manželky, ktorí navštevovali alebo boli ubytovaní v zariadení sociálnych služieb. Ak boli takéto zariadenia zatvorené kvôli nariadeniu krízového štábu alebo v ňom bolo nariadené karanténne opatrenie, nie je potrebné žiadne potvrdenie. Aj v tomto prípade platí, že sa u príbuzného môžu členovia rodiny striedať, je však potrebné o ošetrovné opätovne žiadať

Rodič – samoživiteľ, ktorý zostal v karanténe

rodič samoživiteľ, ktorý zostal v karanténe

Čo robiť v prípade, ak rodič – samoživiteľ zostal kvôli koronavírusu v karanténe? Po novom sa o dieťa nemusí starať len rodič, no k žiadosti bude potrebné potvrdenie od lekára či hygienika. 

Nárok na ošetrovné platí spätne

nárok na ošetrovné platí spätne

Pri ošetrovnom platí, že žiadosť je možné uplatniť si spätne. A to maximálne 3 roky odo dňa, kedy nárok na ošetrovné vznikol.

Nezabudnite na čestné vyhlásenie

čestné vyhlásenie

Novinkou je, že všetci poistenci, ktorí si v súvislosti s pandémiou koronavírusu uplatnia alebo si už uplatnili ošetrovné, musia poslať do pobočky Sociálnej poisťovne čestné vyhlásenie. Na základe neho poisťovňa overí konkrétne dni, počas ktorých sa rodič o dieťa staral. Sociálna poisťovňa pre tento účel vytvorila špeciálny formulár priamo na svojom webe. Čestné vyhlásenie musí poslať každý rodič za seba a vždy do konca mesiaca, za ktorý si ošetrovné nárokuje. Ak to do konca mesiaca nestihne, nárok na ošetrovné zaniká a poisťovňa ho vyplatí až po doručení vyhlásenia.

Nemocenské po novom

nemocenské po novom

Po novele zákona, zamestnanec, SZČO a dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorá bude uznaná za dočasne práceneschopnú z dôvodu nariadenia karantény, bude mať nárok na nemocenské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu a to od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Nemocenské bude od prvého dňa vyplácať Sociálna poisťovňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.