Aký je rozdiel medzi sporením a investovaním, kto môže investovať a ako s investovaním začať? Prezradíme vám všetko o investovaní.
Našim klientom vždy radíme – investovanie na finančných trhoch je nevyhnutnosť, inak so svojimi peniazmi nič nezarobíte. Investovať do nehnuteľností totiž nie je pre každého a sporenie v bankách nevynáša.
Aký je rozdiel medzi sporením a investovaním?
Sporenie je odkladanie peňazí v banke, pri investovaní vkladáte peniaze do akciových alebo dlhopisových trhov.
Pri investovaní hľadáte výrazne vyšší zisk, ako pri sporení. Aby ste si mohli vytvoriť rezervy, z ktorých budete žiť na dôchodku, potrebujete každoročný zisk nad hodnotu inflácie. Takúto ziskovosť pri sporení v bankách nedosiahnete.
Investovať môže každý, kto zarába
Myslíte si, že investovanie je len pre bohatých? Omyl. Investovať môže každý, kto zarába peniaze alebo má nejaký majetok. Investovať sa navyše dá už od malej sumy, začať môžete, napríklad, už od 20 Eur. Skôr, ako sa rozhodnete investovať, je dobré poradiť sa s finančným sprostredkovateľom. Pokiaľ sa totiž téme investovania nevenujete, nemáte šancu posúdiť investície do hĺbky, či je niektorá investícia pre vás dobrá alebo nie. Finančný sprostredkovateľ vie všetko o investovaní, dokáže vyfiltrovať vhodné investície podľa rôznych parametrov a na základe toho vybrať a odporučiť tie najvhodnejšie. Kvalitný finančný sprostredkovateľ vám dokáže priniesť zmluvy, s ktorými sa dá investovať do svetových trhov a podielových fondov.
Do čoho je dobré investovať?
Ľudí často lákajú investície, pri ktorých vidia veľké nárasty, ako napríklad pri kryptomenách alebo pri zlate. Pravdou však je, že pri takýchto investíciách nehovoríme o investovaní, ale o špekuláciách, respektíve o obchodovaní. A to je to, čo bežným klientom neodporúčame. Pri takýchto obchodoch človek buď nič dlho nezarobí, ako napríklad pri zlate, alebo dokonca môže prísť o peniaze, keď, napríklad, kúpi nesprávnu kryptomenu. Našim klientom dávame možnosť zúčastniť sa na svetových akciových a dlhopisových trhoch formou štandardných investičných produktov, ktoré nie sú špekuláciami.
Ako začať s investovaním?
V prvom rade si treba stanoviť ciele, teda načo chcete investovať peniaze. Najlepšími cieľmi sú vlastný dôchodok, sporenie pre deti na vzdelanie, na vlastné podnikanie alebo na budúce lepšie bývanie. Keď máte určený cieľ, viete si povedať, kedy ho chcete dosiahnuť. Najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť v praxi, je odkladať rozhodnutie. Či už ide o odklad stretnutia so svojím finančným sprostredkovateľom, alebo žiadneho ani nemáte a nehľadáte, hoci viete, že by ste to mali riešiť. Druhým problémom je dlhé premýšľanie. Mnohí ľudia sa často snažia investovanie sami pochopiť, no bez desiatok hodín štúdia nie je možné porozumieť týmto najzložitejším produktom na finančnom trhu. Preto je dobré spoľahnúť sa v tejto otázke na finančného sprostredkovateľa, ktorý mu rozumie.
Ako dlho treba investovať?
Čím dlhšie, tým lepšie. Pri investovaní sa treba orientovať na dlhšie časové horizonty, aspoň 7 – 8 rokov, ideálne viac ako 15 rokov. Pri období aspoň 15 rokov je štatistická istota, že klient zarobí, pričom pod touto hranicou existuje riziko, že nemusíme ani vyhrať s infláciou a mať reálny zisk.
Investovať do firemných dlhopisov?
Firemné dlhopisy si netreba mýliť s termínovanými vkladmi, na čo upozornuje aj Národná banka Slovenska. Firemné dlhopisy sú investície veľmi nebezpečného typu, pretože ide o priamu pôžičku jednej konkrétnej firme. Napríklad, ak si nejaká finančná skupina chce postaviť súbor obchodných priestorov, môže si požičať buď od banky, alebo si požičia od bežných občanov. Ak firma skrachuje a projekt jej nevyjde, je možné prísť o všetky peniaze, ktoré ste do takéhoto dlhopisu vložili. Našim klientom preto neodporúčame investovať do konkrétnych firemných dlhopisov, ale investovať do nich formou fondov. Ak do takéhoto fondu vložíte peniaze, tie sa investujú do desiatok až stoviek rôznych korporátnych dlhopisov, nielen do jedného. Z toho plynie aj výrazne nižšie riziko.
Ako vám pomôže Tím Sloboda?
Vždy riešime to, aby naši klienti dosiahli svoje ciele. Investície musia byť v súlade s finančnými cieľmi, ktoré má každý klient pred sebou. Vždy berieme do úvahy celý finančný stav klienta a k tomu prispôsobujeme investovanie, aj čo sa týka jeho rizikovosti, investičného horizontu a podobne. Sme odborníci v tom, ako klienta privedieme k jeho cieľom. A ku každému cieľu pridáme aj náš cieľ – finančnú nezávislosť na dôchodku.