Register dlžníkov. Určite nikto z nás v ňom nechce mať zápis. Chceli by ste požiadať o hypotéku, úver, pôžičku, ale obávate sa, či sa v ňom nenachádzate? Môžete to zistiť ešte skôr, ako podáte žiadosť.
Stačí, ak splátku zaplatíte o pár dní neskôr, zabudnete zadať alebo zmeniť trvalý príkaz a zápis v zozname dlžníkov je na svete. Preto všetkým našim klientom radíme, že je potrebné uhrádzať všetko načas a v prípade oneskorenia platieb platí, že dohoda a komunikácia je vždy lepšia, ako riešenie nedoplatkov. Okrem prípadných narastajúcich poplatkov to totiž so sebou prináša aj negatívny záznam v rôznych registroch dlžníkov. A byť v takom registri sa nevypláca. V niektorých je totiž zapísaný záznam vymazaný až po niekoľkých rokoch.
Kde sa evidujú informácie o dlhoch?
Na Slovensku existujú dva dôležité registre dlžníkov, do ktorých môžu banky a ďalšie finančné inštitúcie nahliadať. Ide o Spoločný register bankových informácií (SRBI) a Nebankový register klientskych informácií (NRKI).
• SRBI má 19 členov, ku ktorým patria všetky relevantné slovenské banky. Register uchováva informácie o úveroch poskytnutých fyzickým osobám (občanom alebo podnikateľom). Informácie sú aktualizované na mesačnej báze a záznamy sa uchovávajú ešte päť rokov po ukončení zmluvného vzťahu medzi klientom a bankou.
• NRKI združuje nebankové finančné inštitúcie. Oproti SRBI tento register neobsahuje informácie len o fyzických osobách, ale aj o úveroch poskytnutých právnickým osobám. Údaje si tu medzi sebou vymieňajú lízingové spoločnosti a spoločnosti splátkového predaja. Aktualizácia informácií a pravidlá uchovávania záznamov sú rovnaké ako v SRBI.
Pri zisťovaní, či sa nenachádzate v registri dlžníkov, môžete naraziť aj na Centrálny register dlžníkov SR. V tomto prípade však nejde o oficiálny register.
Ako zistíte, či ste dlžníkom?
Informácie o všetkých pôžičkách a záväzkoch, ktoré máte, sa dajú zistiť pomocou výpisu z registrov, tzv. úverových správ. SRBI aj NRKI ponúkajú štandardný výpis s dobou vyhotovenia do 30 dní. Posiela sa poštou alebo sa dá osobne vyzdvihnúť na klientskom centre. Okrem toho je možnosť požiadať aj o tzv. expres výpis. Ten sa vyhotovuje osobne na počkanie alebo poštou do 5 dní. Cenník za služby registra SRBI je k dispozícii tu a pre register NRKI tu.
Oba registre majú spoločný portál moje-financie.sk, na ktorom sa dá bezplatne zaregistrovať. Po prihlásení je možné kúpiť si úverovú správu z registra SRBI alebo NRKI. Cena za online verziu správy z jedného registra je 8 Eur, za papierovú verziu 10 Eur. Ďalšou možnosťou je osobná návšteva spoločného klientského centra na adrese: Mlynské nivy 14 v Bratislave. Poplatok za úverovú správu na počkanie je 14 Eur. Je potrebné predložiť občiansky preukaz.
Kde sa dajú zistiť informácie o exekúciách?
Informácie o exekučných konaniach sa dajú uveriť v registri. Tieto údaje eviduje Centrálny register exekúcií. Stačí sa zaregistrovať, zaplatiť poplatok a informácie sa dajú vyhľadávať podľa mena, dátumu narodenia, obce, spisovej značky súdu, atď. Register vydáva potvrdenie z registra exekúcií s negatívnymi výsledkami vyhľadávania. Žiadosť sa dá poslať e-mailom alebo poštou a potvrdenie stojí 2,50 Eur za stranu.
Doklad o bezdlžnosti vydávajú aj poisťovne
Doklad o bezdlžnosti vydávajú aj zdravotné poisťovne. Na klientskom pracovisku danej poisťovne sa dá vybaviť na počkanie. Žiadosť sa však dá väčšinou odoslať aj prostredníctvom e-mailu. Táto služba je zadarmo. Sociálna poisťovňa vedie elektronický zoznam dlžníkov, kde sa môžete ocitnúť, ak dlhujete viac ako 3,32 Eur. Zoznam sa aktualizuje štyrikrát mesačne. Informáciu o všetkých občianskoprávnych konaniach je možné získať na Okresnom súde v mieste trvalého bydliska. V prípade sporov o dlžnú sumu je dobré kontaktovať veriteľov dohodnúť sa s nimi priamo.