Menu Zavrieť

AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ KREDITNÚ KARTU?

ako správne používať kreditnú kartu

Ak viete, ako správne používať kreditnú kartu, môže vám v mnohých situáciách pomôcť. No stačí jej nesprávne používanie a kreditná karta môže byť poriadne zlým pánom.

Zo štatistík Národnej banky Slovenska vyplýva, že Slováci najčastejšie zlyhávajú pri splácaní kreditnej karty a tiež pri splácaní povoleného prečerpania k bežnému účtu. Naopak, v prípade úverov na bývanie, ktoré sú zabezpečené nehnuteľnosťou, sú klienti zodpovednejší, nakoľko majú obavy, že pre ich nesplácanie môžu prísť aj o strechu nad hlavou.

Finančná rezerva je základ

Ako sme už na našom blogu písali, v prvom rade by každý z nás mal mať vytvorenú finančnú rezervu vo výške najmenej 6 mesačných výdavkov. Ešte lepšie je mať odloženú sumu vo výške 6 násobku mesačných príjmov. V každom prípade, rezerva by vám mala vystačiť na pokrytie výdavkov, ak by vás zasiahla strata príjmu až na pol roka. Ďalšou možnosťou, ktorá vám môže pomôcť, je povolené prečerpanie k bežnému účtu a tiež kreditná karta. Avšak to len v tom prípade, keď ich budete vedieť správne používať.

Debetná karta a povolené prečerpanie

Debetná karta je platobná karta vydaná k bežnému účtu, ku ktorej je bankou nastavený maximálny denný limit. Touto kartou môžete platiť v obchodoch či vyberať hotovosť z bankomatu. Nesmiete však prekročiť denný limit. Zjednodušene povedané, v prípade debetnej karty používate vlastné peniaze, ktoré máte k dispozícii na svojom bežnom účte.

Ak ste zo svojho bežného účtu minuli všetky vlastné peniaze, môžete využívať finančné prostriedky banky, pokiaľ máte k účtu nastavený limit povoleného prečerpania. Ale pozor! Pokiaľ limit povoleného prečerpania prekročíte, môžete sa dostať do nepovoleného prečerpania. V oboch prípadoch sa jedná o úročenie s výrazne vyššou úrokovou sadzbou. To znamená, že za požičané peniaze banky, na úrokoch výrazne preplatíte, a tak sa povolené prečerpanie pre vás stáva dosť drahým úverom.

Ako správne používať kreditnú kartu?

Kreditná karta, je platobná karta s nastaveným úverovým limitom. Na rozdiel od debetnej platobnej karty nie je viazaná na bežný účet. Limit prečerpania na kreditnej karte je suma, ktorú vám banka požičiava za vopred dohodnutých podmienok, vrátane úrokov a poplatkov. Výhodou je, že kreditnú kartu môžete použiť kdekoľvek na zaplatenie tovaru či služieb bez toho, aby ste použili svoje vlastné peniaze. Kreditná karta sa neodporúča používať na výber hotovosti z bankomatu. Za túto transakciu si totiž banka účtuje vysoký manipulačný poplatok.

V prípade kreditnej karty môžete peniaze používať bez navýšenia ak využijete bezúročné obdobie. Toto obdobie trvá 40 – 55 dní, v závislosti od banky. Za tento čas nebude platiť žiadne úroky. Využiť bezúročné obdobie znamená splatiť všetko, čo bolo kartou zaplatené v priebehu jedného mesiaca ku dňu splatenia v ďalšom mesiaci.

V prípade, ak nemáte vlastné zdroje, na zaplatenie požičanej sumy, musíte uhradiť minimálnu splátku vrátane úroku z požičanej sumy. V opačnom prípade sa stávate dlžníkom v omeškaní, čo v praxi znamená negatívny záznam v úverovom registri. Ak opakovane neuhradíte povinnú minimálnu splátku, banka kartu zablokuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.