Menu Zavrieť

CENY BÝVANIA SÚ NAJVYŠŠIE V HISTÓRIÍ

ceny bývania

Národná banka Slovenska vydala najnovšie čísla za prvý kvartál roka 2020 a opäť padajú rekordy. Priemerná cena nehnuteľností vychádza na Slovensku na 1 671 eur za štvorcový meter. Ceny bývania sú tak na Slovensku najvyššie v histórií.

Oproti prvému kvartálu minulého roka je to o 132 eur viac, čo je medziročný nárast na úrovni 8,6%. Analytici z NBS poukázali na to, že ide o jeden z najvyšších medziročných rastov. Ceny výraznejšie rástli pri všetkých typoch bytov. Ceny bývania zároveň rástli vo všetkých krajoch s výnimkou Prešovského kraja. Tam zaznamenali medzikvartálny pokles na úrovni 3,3%. Naopak, pri porovnaní posledných kvartálov, rástli ceny najviac v Banskobystrickom (12,1%), Žilinskom (7,1%) a Košickom (5,5%) kraji. Najvyššie ceny má naďalej Bratislavský kraj, kde sa byty predávajú v priemere za 2 231 eur za štvorcový meter. Ešte výraznejšie zdražovanie môžeme pozorovať pri medziročnom porovnaní. Za rok vzrástli ceny v Banskobystrickom kraji o 14,2%, v Trenčianskom o 14,5% a Žilinskom dokonca o 16,5%.

Zhoršená dostupnosť bývania

Logicky došlo k zhoršenej dostupnosti bývania vo všetkých krajoch s výnimkou Prešovského. „Keďže bol Prešovský kraj jediným krajom so záporným medzikvartálnym rastom a zároveň dosahuje v posledných štvrťrokoch relatívne vyššie rasty miezd, pozorovaný vývoj bol očakávaný,“ vysvetľujú analytici NBS. Tí pravidelne vyhodnocujú aj riziko vzniku realitnej bubliny. Aktuálne sa ceny nachádzajú v pásme vzostupu. Čísla naznačujú, že ceny sú v súlade s ekonomickým vývojom. Analytici však upozorňujú na možné riziká spojené s epidémiou koronavírusu. Štatistiky zachytili len prvé dva týždne krízy spojenej s pandémiou. Analytici poukazujú na to, že ak by súčasná pandémia nemala významný vplyv na ceny nehnuteľností a zároveň výrazne zasiahla základné ukazovatele hospodárskeho vývoja, vytvorila by prostredie pre nárast hodnôt signalizujúcich vznik realitnej bubliny.

Potrebujete poradiť v otázkach financovania a investícií? Obráťte sa na nás. Radi vám pomôžeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.