Menu Zavrieť

Inflácia nás nájde všade…

Zo všetkých strán už výrazne cítime rast cien tovarov aj služieb. K augustu 2022 dosiahla medziročná inflácia hodnotu 14% v SK, pre porovnanie s ostatnými štátmi uvádzam Českú republiku 17,2%, Poľsko 16,1%, Maďarsko 15,6%, Veľká Británia 9,9%, Nemecko 7,9% a USA 8,3%. Medzimesačný nárast cien potravín sa pohybuje na 1,4%, na bývaní, vode a energiách 0,9%.

Za nákup do chladničky pre štvorčlennú rodinu už zaplatíme o 10-15€ viac ako minulý rok. Obedové menu, tankovanie auta či účet u kaderníka vyprázdňujú naše peňaženky rýchlym tempom. Rastú energie aj nájmy, rastú úroky na požičaných peniazoch. Na vlastnej koži cítime infláciu. A začíname sa stále viac zamýšľať nad našimi financiami. Kladieme si otázku, či zarábame príliš málo alebo míňame príliš veľa. 

Na čo míňame?

Pokiaľ vyhliadky na vyšší príjem nie sú váš prípad, je potrebné sa zamyslieť nad výdavkami a začať viac plánovať. Rozdeľte si jednotlivé položky na povinné alebo základné a nadštandard. Medzi tie povinné patria náklady súvisiace s bývaním, stravou, školskou dochádzkou detí a zdravím. Nadštandard sú hlavne hobby. Treba si odsledovať tri mesiace na vašich účtoch detailne a zistiť, aké je vaše vlastné hospodárenie. Napríklad zarábate 1000€ mesacne, 400€ odíde na bývanie, 300€ na stravu, 100€ na deti a 50€ na mobil a internet,150€ na nadštandard ale nič ste si nedokázali odložiť. Potrebujete ísť do väčších detailov, stravu nakupovať na týždeň a dočasne upraviť svoj nadštandard. Pamätajte, že ideálne je odloziť každý mesiac 10% svojho príjmu na budúcnosť, v ťažších časoch aspoň 5%. Pravidelné odkladanie týchto malých čiastok vám pomôže pri nepredvídateľnom výdavku v domácnosti a ochráni vás pred drahými spotrebnými úvermi. Stretla som sa aj s takými prípadmi, keď ľudia vezmú spotrebný úver na nákup vianočných darčekov, letnú dovolenku alebo zubné implantáty. Keď si však vytvoríte návyk v pravidelnom odkladaní 5-10% príjmu, začnete otáčať svoj cash-flow vo váš prospech. 

Opačný prípad – voľná hotovosť a inflácia

Miesta, kam môžu ľudia svoje peniaze pred vysokou infláciou skryť, sa rapídne míňajú. Akcie, korporátne aj vládne dlhopisy – všetky v časoch vysokej inflácie strácajú. Výnimkou môžu byť komodity, nehnuteľnosti alebo silná mena, napríklad dolárová, ktorá naďalej posilňuje voči ostatným menám. Zároveň sme svedkami 37 -ročného minima britskej libry a 24-ročného minima japoského jenu.

Ako teda ochrániť naše úspory?

Čím vyšší bude prepad v akciových trhoch, tým častejšie budú vyhľadávané dolárové záchranné vesty. Tak či tak svet akciových a dlhopisových trhov nám dookola v histórii ukazuje, ze raz za desať rokov vždy príde kríza a trvá 2-3 roky. Netreba panikáriť a vyberať svoje úspory, treba len mierne upraviť alebo doplniť svoje portfóliá.

Trhové ceny nehnuteľností stále neklesajú

Investovanie do realitných fondov môže pomôcť ustáť najbližšie dva až tri roky medvedieho trhu – poklesov na akciách aj dlhopisoch. Výnos z realitných fondov je málo kolísavý a prináša stabilný výnos medzi 3-6%. Zisk plynie z rastu trhovej ceny nehnuteľností a z najomných zmlúv. 

Je potrebné sa poradiť

Neváhajte sa poradiť o vašej predstave, nikdy nie je neskoro zmeniť prístup k vašim peniazom a zlepšiť si vyhliadky na vlastnú budúcnosť. 

Kto si neváži málo, nezaslúži si veľa

Sporenie a návyk sporenia nemusí znamenať povzdych, že odkladať 20-30€ sa neoplatí. Pamätajte, že každý začiatok je od nuly a každá malá kôpka sa zväčšuje. Prínos odkladania určite pocítite a časom veľmi oceníte. Je dobré odložiť si hneď, ako vám príde príjem a pokračovať každý mesiac. Robíte to pre seba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.