Menu Zavrieť

Vlastný zlatý štandard

Peniaze sú pre človeka nevyhnuteľné. Sú prostriedkom, ktorý vytvára bankový systém. Veríme, že čísla na našich účtoch predstavujú reálnu hodnotu. Dnešné peniaze majú „nútený obeh“, ale nikto nás nenúti ich používať. Nazývame ich aj fiat peniazmi, čo znamená, že sú s nízkou alebo žiadnou vnútornou hodnotou, nezameniteľné za drahé kovy a bez krytia.

História 

Kedysi bývali peniaze plnohodnotné, mali podobu komodity, napríklad mincí z drahého kovu, kože, obilia alebo aj plátna. Od slova plátno, ktoré bývalo na našom území vo forme šatiek používané ako prostriedok výmeny, je odvodený výraz „platiť“. Aj cigarety slúžili v podobe komoditných peňazí. Keď sa mena stane nepoužiteľnou, ľudia hľadajú komoditu, ktorá by túto funkciu zastala. 

Značným pokrokom vývoja platidiel bola „štandardizácia“ mincí, posun ku striebru a zlatu, neskôr používanie papierových peňazí – je jednoduchšie cestovať namiesto mešca plného mincí s peňaženkou naplnenou bankovkami. Historicky bola bankovka zmenkou znejúcou na bankára. 

V dnešnej dobe však bankovka predstavuje úverové peniaze. Keď poskytne banka úver, vznikajú bezhotovostné peniaze a tie sú premeniteľné na hotovosť.

Zlatý štandard a jeho koniec

Minulé storočie, pre ktoré bol nástup fiat mien charakteristický, začalo byť označované za storočie inflácie. Už len z kníh poznáme veľkú hospodársku krízu s vrcholom v r. 1930, ktorá doznievala dlhé roky. Z žijúcich ľudí ju už skoro nikto. Možno aj preto sa poučenie z tejto krízy už rozplynulo a svet zažíva nové a nové… 

Veľké otrasy vo svetovom menovom systéme nastali, keď stroskotal brettonwoodsky menový systém. V roku 1971 prezident Nixon „zatvoril zlaté okno“ vyhlásením, že Spojené štáty nebudú držať záväzok krytia dolárov zlatom. 

Počas komunizmu bolo na bankovkách prehlásenie „Bankovky sú kryté zlatom a ostatnými aktívami Štátnej banky československej“. Toto bolo však len formálne a ideologické. Peniaze zameniteľné za zlato neboli a ich kúpna sila? Dlhé rady, podpultový tovar, vekslovaním sa získavali bony umožňujúce nákup nedostatkového tovaru v Tuzexe.

Príliš veľa zmien na to, aby si niekto systematicky všímal, koľkokrát sa znížila kúpna sila peňazí, ako tie postupne strácali reálnu hodnotu, aby ich vzápätí vystriedali iné.

Zlato ako ochrana a pevný bod majetku

Dnešné peniaze už dávno nie sú kryté zlatom. „Bohatneme“, zarábame viac, ale do nákupného košíka dávame menej. Ak uvažujete o dlhodobej investícii, o odkladaní časti majetku na dôchodok, alebo na krízové situácie, zvážte, či uchovávať majetok v peniazoch, je bezpečné. 

Všetci chceme zachovať skutočnú hodnotu majetku. Hodnotu, ktorú akceptuje svet už tisíce rokov, za ktorú si kúpime jedlo, pôdu alebo dom kdekoľvek na svete aj o tridsať rokov. Túto schopnosť má zlato.

Investičné zlato

Zlato rástlo počas hospodárskeho rastu aj počas recesie, nezávisle na inom aktíve. Ako poistka proti inflácii funguje už 200 rokov. Je vážené na trójske unce (1 oz), čo predstavuje 31,1 gramov. Môžete ho získať v podobe mincí (bez numizmatickej hodnoty) alebo ako zliatky (tehličky). Na investičné zlato sa nevzťahuje daň z pridanej hodnoty. 

Vytvorte si zlatý štandard

Zlato je investícia na dlhšie obdobie a je dobré držať v zlate min. 10% úspor ako rezervu a poistku. Svoj zlatý štandard si môžete vytvoriť aj s „obyčajným“ príjmom. Dnes sú možnosti, ako investovať do zlata už od 4 EUR mesačne a nepotrebujete veľkú sumu, aby ste si mohli kúpiť zlatú mincu, či zliatok. Dokonca si viete takto vytvoriť rentu na dôchodok. Peniaze, sú zlatom kryté a tým si vytvoríte svoj zlatý štandard. Nebavíme sa o iba dákom certifikáte, ale o fyzickom zlate.

Pamätajte, len zlato má hodnotu aj po rozdrobení. Ak kúsok odpílite zo zlatého zliatku, jeho hodnota síce klesne, ale nikdy nie na nulu! No 1/3 z bankovky nemá žiadnu hodnotu a diamant sa rozdeliť nedá…

Pokiaľ vás zaujala možnosť vytvoriť si svoj vlastný zlatý štandard, neváhajte ma kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.