Menu Zavrieť

NEŽIVOTNÉ POISTENIE: NA ČO SI DAŤ POZOR

neživotné poistenie

Na detailoch každej zmluvy záleží. Či vás nepríjemne prekvapí úraz na dovolenke, vytopenie bytu alebo domu, aj najmenšia maličkosť v zmluve môže znamenať, že vám poisťovňa nevyplatí poistné plnenie. Uzatvárate neživotné poistenie? Prezradíme vám najčastejšie chyby, na ktoré si dať pozor.

Chyba: Poistíte sa až po príchode na dovolenku

neživotné poistenie

Určite to poznáte. Pred dovolenkou sa naháňate, chcete stihnúť čo najviac a často sa stane, že posledné, na čo v tom zhone myslíte, je cestovné poistenie. To by ste rozhodne mali mať uzatvorené skôr, ako na samotnú dovolenku vyrazíte.

Čo sa môže stať: Výhovorka typu, že cestovné poistenie stačí uzatvoriť až po príchode do destinácie, neobstojí. Podmienkou väčšiny poisťovní je, že zmluvu je potrebné uzatvoriť ešte pred odchodom na dovolenku.

Preto našim klientom rozhodne odporúčame uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie ešte pred vycestovaním, prípadne pri častých cestách zvážiť aj celoročné cestovné poistenie.

Nezabudnite, že aj keď dovolenkujete doma, na Slovensku a plánujete, napríklad, horskú turistiku, mali by ste mať uzatvorené poistenie do hôr. Výjazd horskej služby nie je lacná záležitosť a bežné zdravotné poistenie zásah horskej služby nekryje.

Chyba: Cestujete na dovolenku kamarátovým autom

Predstavte si situáciu. Chystáte sa na dovolenku autom, ale uvažujete nad tým, že si požičiate komfortnejšie a väčšie auto od kamaráta alebo známeho. Plánujete si dokonca pred cestou uzatvoriť aj cestovné poistenie a pripoistiť si asistenčné služby v prípade poruchy auta počas cesty. To zahŕňa, napríklad, opravu auta na mieste, odťah do najbližšieho servisu, zaplatenie hotela alebo poskytnutie náhradného auta. Avšak… Niektoré poisťovne tieto náklady preplatia len vtedy, ak bude držiteľom auta niekto z poistených osôb na zmluve.

Čo sa môže stať: Ak dôjde k poruche alebo nehode, poisťovňa vám prostredníctvom asistenčných služieb pomôže situáciu vyriešiť. Pri likvidácii poistnej udalosti však zistí, že ste porušili podmienky zmluvy a keďže držiteľ vozidla nebol účastníkom poistnej zmluvy, bude od vás žiadať úhradu všetkých vzniknutých nákladov.

Našim klientom preto radíme poriadne si prečítať zmluvu aj všeobecné podmienky ešte pred samotným podpisom poistenia.

Ďalším problémom môžu byť aj dojednané limity na zmluve, ktoré nemusia postačovať na úhradu celej opravy alebo odťahu vozidla. Ak je limit na odťah 200 Eur, je málo pravdepodobné že za túto sumu vám auto odtiahnu na Slovensko zo zhraničia, napríklad z Chorvátska, Talianska či Maďarska. V takom prípade si zvyšnú sumu budete doplácať vy sami.

Chyba: Bežné, rizikové a nepoistiteľné športy

Plánujete aktívnu, prípadne až adrenalínovú dovolenku? Mnohí klienti si pred uzatvorením cestovného poistenia detailne nepozrú, ktoré športy poisťovňa kryje v základnom balíku poistenia, a ktoré spadajú do kategórie rizikové, resp. nepoistiteľné. Pre poisťovňu je rozdiel, či na dovolenke skúsite rafting, bungee jumping, vydáte sa na vysokohorskú túru, pôjdete sa potápať alebo si len rekreačne zaplávate či zahráte volejbal.

Čo sa môže stať: Ak máte v pláne vyskúšať na dovolenke adrenalínové aktivity, určite si pripoistite aj rizikové športy. Inak sa môže stať, že ak sa vám pri jazde na vodnom skútri alebo na vysokohorskej turistike stane úraz, budete si lekárske ošetrenie platiť z vlastného vrecka a poisťovňa vám nepomôže, aj keď ste si uzavreli základné cestovné poistenie.

Našim klientom preto radíme, aby si vždy pozorne prečítali zoznam rizikových, resp. nepoistiteľných športov, ktorý sa v závislosti od poisťovne môže líšiť.

Chyba: Nesprávne poschodie pri poistení bytu

poistenie bytu

Pri poistení nehnuteľnosti alebo domácnosti sa poisťovne zvyknú v dotazníku pýtať, na ktorom podlaží/poschodí sa nachádza byt, ktorý si chcete poistiť. Je to kvôli rozdielnym sadzbám vo výške poistného, ktoré vám vypočítajú. Zvýšenú cenu poistného majú, pre väčšie riziko vlámania a vytopenia, prízemné byty a byty na najvyšších poschodiach.

Čo sa môže stať: Často sa stáva, že klienti pri uzatváraní poistenia vypíšu nesprávne podlažie/poschodie. Ak bývate v byte na prízemí, ale v zmluve uvediete 1. poschodie, platíte si lacnejšiu poistku ako by ste mali. Keď sa do bytu cez okno vláme zlodej a vykradne vás, poisťovňa vám v tomto prípade môže krátiť poistné plnenie. A to len preto, lebo ste sa pomýlili v jednej kolónke a nevyplnili správne poschodie, na ktorom bývate.

Našim klientom preto radíme, aby správne uviedli poschodie/podlažie, na ktorom sa byt nachádza a skontrolovali ho, napríklad, s kúpnou zmluvou.

Chyba: Uvedenie chybnej adresy

poistenie bytu

Pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti dávajte pozor, aby ste uviedli správnu adresu vášho domu či bytu. Častým omylom je hlavne zamieňanie si súpisného a orientačného čísla poisťovanej nehnuteľnosti.

Čo sa môže stať: Problém to síce nie je zásadný a dá sa riešiť opravou na zmluve, ale táto chyba vám môže administratívne skomplikovať proces vinkulácie. Týka sa to, napríklad, vybavovania hypotéky, pri ktorej banka vyžaduje vinkuláciu, teda naviazanie poistenia nehnuteľnosti alebo aj domácnosti v prospech banky. Keby ste mali na zmluve chybnú adresu, oprava by vám mohla zbytočne predĺžiť proces poskytnutia úveru, resp. čerpanie peňazí z úveru.

Klientom preto radíme skontrolovať si adresu bytu či domu. Nesprávna adresa totiž môže znamenať aj zvýšenie nákladov pri refinancovaní úveru, prípadne zmluvné pokuty z kúpno-predajnej zmluvy.

Chyba: Nesprávny model vozidla alebo objem motora

havarijné poistenie

Ak riešite povinné zmluvné poistenie (PZP) alebo havarijné poistenie, dbajte naozaj na detaily a správnosť všetkých údajov o poistenom vozidle.

Čo sa môže stať: Klienti často nesprávne zadajú model vozidla, objem motora, PSČ, alebo neurčia správne doplnkovú výbavu vozidla. Keď si pri havarijnom poistení do hodnoty vozidla nepripočítate aj doplnkovú výbavu vášho auta, tá je potom nepoistená a pri poistnej udalosti a následnej oprave poisťovňa nepreplatí náklady na opravu takejto výbavy.

Klientom radíme, aby dbali na detaily, uviedli správne všetky údaje a niekoľkokrát ich skontrolovali.

Chyba: Namiesto IČO uvediete rodné číslo 

poistenie bytu

Klienti si často uzatvoria povinné zmluvné poistenie na auto, ktoré majú písané na firmu alebo na živnosť, ale namiesto IČO uvedú v zmluve rodné číslo. Poistka s nesprávne vyplnenými údajmi je však neplatná. Ak by došlo k dopravnej nehode, mali by ste problém uplatniť si nárok na poistné plnenie.

Čo sa môže stať: Je na individuálnom zvážení každej poisťovne, ako by sa k situácii postavila. V najhoršom prípade táto chyba môže vyústiť k tomu, že celú vzniknutú škodu pri nehode budete hradiť z vlastných peňazí.

Klientom radíme, aby všetky údaje uvádzali pravdivo a skontrolovali si ich pred samotným podpisom zmluvy.

Chyba: Hľadáte najlacnejšie poistenie 

ušetrite

Veľakrát neplatí, že to, čo je najlacnejšie, je aj najlepšie. Ak si, napríklad, zvolíte najlacnejší alebo najnižší balík poistenia, prípadne stanovíte nižšiu poistnú sumu ako je skutočná hodnota poisťovanej veci, na poistke hrozí, že chýbajú dôležité poistenia na riziká, ktoré sa stávajú najčastejšie. V praxi to môže znamenať, že nedostanete z poisťovne žiadne plnenie.

Čo sa môže stať: Keď sa vám stane škoda na aute, nehnuteľnosti, prípadne úraz na dovolenke v zahraničí, môžu vás náklady, ktoré sa často šplhajú aj k niekoľkým tisícom Eur, finančne veľmi poznačiť. V praxi sa najčastejšie stáva, že si klienti poistia nehnuteľnosť len na výšku úveru a nie na jej skutočnú hodnotu. Taktiež sa stáva, že si klienti poistia iba nehnuteľnosť, ale domácnosť a zodpovednosť nie. Preto keď potom nechtiac vytopia susedov, poisťovňa tieto škody nepreplatí a klient ich musí hradiť z vlastného vrecka.

Je preto dôležité poradiť sa pri výbere a nastavení každého poistenia s odborníkom.

Spoľahnite sa na Tím Sloboda, poradíme vám bezplatne

tím sloboda

Uzatváranie poistenia na vlastnú päsť nie vždy dopadne najlepšie.

  • Ak potrebujete cestovné poistenie, riešite PZP, hľadáte poistenie nehnuteľnosti alebo akékoľvek iné poistenie majetku, vždy je lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý má prehľad o ponukách a produktoch viacerých poisťovní.
  • Spoľahnite sa na nás. Všetci naši kolegovia z Tímu Sloboda majú prehľad o celom trhu, vyberú pre vás to najvýhodnejšie poistenie a pomôžu vám aj pri riešení poistných udalostí.
  • Našou výhodou je aj to, že robíme servis vašej zmluvy, aby nedošlo k podpoisteniu nehnuteľnosti, aby ste neboli ukrátení o novšie pripoistenia či iné novinky a benefity, ktoré sa vám môžu zísť.
  • Sledujeme vývoj na poistnom trhu, priebežne sa informujeme o vašej životnej a finančnej situácii a tomu prispôsobujeme nastavenie podmienok, poistných súm, rozsah poistného krytia a podobne.

Naši kolegovia z Tímu Sloboda vám bezplatne a nezáväzne skontrolujú aj vaše staršie poistné zmluvy, aby ste vedeli, že vás pred nepredvídanými situáciami chránia naozaj dostatočne. Obráťte sa na nás, radi vám pomôžeme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.